Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Blizny i rany pod lupą olsztyńskich naukowców

Eksperci prowadzą badania nad gojeniem się ran

Olszyńscy naukowcy rozpoczęli prace nad utworzeniem unikalnego w skali kraju banku tkanek skórnych.

Eksperci prowadzą badania nad rozwiązaniem zagadki bezbliznowego gojenia ran, co w przyszłości może doprowadzić do uratowania życia i ulżenia w cierpieniu wielu pacjentom.

Jak tłumaczy prowadząca badania prof. Barbara Gawrońska-Kozak, blizna może być dobrodziejstwem, bo nie dopuszcza przez otwartą ranę niebezpiecznych bakterii czy wirusów. Ale blizny, zwłaszcza te po oparzeniach, mogą ograniczać wzrost, ruchomość stawów i powodować deformacje.

Naukowców od dawna intryguje pytanie: czy my, ludzie, posiadamy niewykorzystywane dotąd mechanizmy regeneracji?

Jedynym przykładem bezbliznowego gojenia jest nasza skóra w czasie, gdy jeszcze pozostajemy w łonie matki.

Operacje przeprowadzane na płodzie, a takie często ratują życie jeszcze nienarodzonych dzieci, nie pozostawiają śladów ingerencji chirurgicznej. Dziecko rodzi się bez blizny pooperacyjnej. Tę niesamowitą cechę tracimy tuż po urodzeniu.

Badania prowadzone w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie skupiają się nad rozwiązaniem tej zagadki. Modelem badawczym jest szczególny rodzaj myszy, u których nawet w życiu dorosłym urazy skóry goją się bezbliznowo, podobnie jak u płazów.

(pap/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, PAN, naukowcy, blizna, rana
Olsztyńscy naukowcy szukają sposobu na walkę z otyłością

Czy można walczyć z otyłością przy pomocy niskiej temperatury? Okazuje się, że tak. Badania w tym kierunku prowadzą naukowcy z oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV