Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania – 04.11.2019 r.

Szczepienie przeciwko grypie. Fot. fotolia

Grypa – czy się szczepić? Dlaczego nie słuchamy muzyki poważnej? Muzoteka – muzyczna biblioteka w Olsztynie. To tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Małgorzata Sadowska.
Wysoka gorączka, dreszcze, ból gardła, ból głowy, bóle mięśniowo-stawowe oraz suchy kaszel i katar – grypa, ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową. Może prowadzić do poważnych powikłań. W poprzednim sezonie w Polsce zachorowało na grypę i zakażenia grypopochodne około czterech i pół miliona osób, a 150 chorych zmarło. Szczepić się czy nie szczepić przeciwko grypie – to pytanie, które nurtuje niejednego z nas. Na ten temat wypowiedział się specjalista Janusz Dzisko – Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
Janusz Dzisko – cz. 2
00:00 / 00:00

Potrafi niwelować zmęczenie, wspomagać koncentrację, rozwijać inteligencję, jednak zaledwie 4,4 procent badanych słucha muzyki klasycznej. Dlaczego tak się dzieje i czy rzeczywiście tak niewielu z nas słucha tego rodzaju muzyki mówił Maciej Sternicki – zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie istnieje Muzoteka. Można w niej znaleźć zbiory nut, książek, płyt CD, a także ogromny zbiór płyt winylowych. O preferencjach słuchaczy mówiła Magdalena Strzyż – kierownik Muzoteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grypa, szczepienie
Ponad 228 tysięcy przypadków zachorowań na grypę w pierwszej połowie października. Specjaliści radzą, jak zapobiegać infekcjom

W pierwszej połowie października odnotowano w Polsce 228 tysięcy 528 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV