Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania – 05.12.2019 r.

Fot. fotolia.pl

Jak przygotować samochód do zimy oraz akcja rejestracji dawców szpiku kostnego to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski.

Jazda samochodem zimą wiąże się z licznymi utrudnieniami. Opady śniegu, marznąca mżawka, śliska nawierzchnia, błoto pośniegowe, czy niskie temperatury to tylko niektóre z czynników, które utrudniają jazdę w tym okresie. Zimowe warunki drogowe stanowią duże wyzwanie nie tylko dla kierowców, ale również dla samochodów. Jak przygotować siebie i auto do zimy – radził Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

W ostatnich latach coraz więcej ludzi choruje na nowotwory krwi, niezależnie od wieku i płci. Na świecie co 30 sekund, a w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się o swojej chorobie. Na białaczkę zachorował 11-letni Paweł, którego rodzice związani są z Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie. Jedynym ratunkiem dla chłopca, którego choroba dopadła już po raz drugi, jest przeszczep szpiku kostnego. Aby pomóc Pawłowi w Olsztynie rusza akcja rejestracji dawców szpiku kostnego. O szczegółach akcji mówili Karina Anioł–Orchowska i Mateusz Szkaradziński – koordynatorzy akcji „Szpik”.

Posłuchaj rozmowy

Szacuje się, że w bazie dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad półtora miliona ewentualnych dawców. Fundacja szuka dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Zarejestrować można się także drogą elektroniczną. Kto może zostać dawcą szpiku i na czym taka rejestracja polega – mówił Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS.

Posłuchaj rozmowy

Rejestracja dawców szpiku kostnego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie od 11 do 14 grudnia 2019 roku w godzinach od 9.00 do 15.00. 15 grudnia wielki finał akcji w Centrum Handlowym AURA od 10.00 do 16.00.
Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Marcin Kiwit, Karina Anioł–Orchowska, Mateusz Szkaradziński
Marcin Kiwit: konieczna jest edukacja komunikacyjna kierowców i rowerzystów

O rewolucyjnych propozycjach zmian w egzaminach na prawo jazdy i karcie rowerowej, która być może znów będzie potrzebna także dorosłym - mówił goszczący w Porannych Pytaniach...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV