Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania – 07.10.2019 r.

Fot. fotolia

Deskorolki, przewinienia rowerzystów oraz niebezpieczne zabawki. Gospodarzami audycji Bliższe spotkania byli Izabela Malewska i Maciej Świniarski.

Deskorolka została wymyślona w latach 50. XX wieku w Californii. W Polsce pojawiła się pod koniec lat 80. ubiegłego wieku zyskując wielu zwolenników. Jak jest teraz? Czy jazda na desce jest bezpieczna? Czy wraz z końcem sezonu letniego kończy się aktywność na deskorolce? Na te pytania próbował odpowiedzieć instruktor jazdy na desce Piotr Bauman.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

W 2018 roku na Warmii i Mazurach doszło do 171 wypadków z udziałem rowerzystów, osiem osób kierujących jednośladami zginęło, a 160 zostało rannych.

Rowery cieszą się coraz większą popularnością. Rowerzystów można spotkać na chodnikach, ścieżkach rowerowych, a nawet na drogach szybkiego ruchu. Często nie przejmują się przepisami ruchu drogowego i stwarzają zagrożenie na drogach. W Warszawie pojawił się pomysł, żeby rowery posiadały tablice rejestracyjne, dzięki czemu łatwo byłoby je zidentyfikować? Czy to dobry pomysł?

Odpowiedzi na te pytania szukali olsztyński radny, były oficer rowerowy Olsztyna Mirosław Arczak i Mariusz Kowalczyk mieszkaniec Olsztyna, który miał kolizję z rowerzystą.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Ponad 30 procent kontrolowanych zabawek jest kwestionowanych przez inspekcję handlową. Dzięki kontrolerom na polski rynek nie trafiło ponad 2 tysiące 200 sztuk niebezpiecznych zabawek importowanych z Chin. Dwie partie lalek i figurek zwierząt zostały zatrzymane ze względu na duże stężenie ftalanów.

O niebezpiecznych zabawkach, prawidłowych oznaczeniach i o tym, czy tylko „chińszczyzna” może być zła mówił Andrzej Molenda z Wydziału Kontroli Artykułów Nieżywnościowych Inspekcji Handlowej w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rower, zabawka, zabawki
12-latek potrącony na przejściu dla pieszych w Olsztynie. Chłopiec trafił do szpitala na obserwację

W pobliżu skrzyżowania ulic Wilczyńskiego i Jarockiej osobowe auto uderzyło w przejeżdżającego przez pasy nastoletniego rowerzystę. Kierowca zatrzymał się, zapytał 12-latka co mu się stało, po...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV