Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania – 20.11.2019 r.

Kultowość i aktywność fizyczna osób starszych – to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski.

Czym jest kultowość?

Każde pokolenia ma swoje kultowe miejsca, cytaty, muzykę, filmy. „Psy” w reżyserii Władysława Pasikowskiego to jeden z filmów, na którym wychowały się pokolenia Polaków. Dlaczego mówimy, że coś jest „kultowe”? O tym jakie cechy musi mieć coś, co jest kultowe mówił dr Radosław Sierocki, socjolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

Starzejące się społeczeństwo

Według większości seniorów „przejście” na emeryturę, to czas zmagania się z wieloma chorobami, a często i z samotnością. I chociaż coraz więcej osób starszych jest aktywnych, to jednak większość pozostaje bierna. Najnowsze badania pokazują, że starsi ludzie wykonujący regularnie ćwiczenia fizyczne mają nie tylko lepszą sprawność ruchową, ale również mogą odwrócić oznaki starzenia się mózgu.

Jak przełamać złe nawyki i jaką aktywność uprawiać, żeby czuć się dobrze i jak najdłużej samodzielnie funkcjonować radziła Halina Protasiewicz-Fałdowska, fizjoterapeuta współpracujący z geriatrą.

Posłuchaj rozmowy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za D. Kucharzewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, senior
PESEL „skierowaniem” do urologa

Najważniejszym objawem problemów z prostatą jest metryka. Jeśli PESEL mówi, że ma się 50 lat, trzeba się pokazać u lekarza - mówił na antenie Radia Olsztyn...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV