Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania – 21.02.2020

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego – to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Gosia Sadowska.

Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Jak mówi i jakich słów używa współczesna młodzież, z jakich zapożyczeń najczęściej korzysta – o to Monika Szczygło zapytała Kubę Sokołowskiego, Wiktorię Wilczewską i Przemka Witka, współautorów audycji „Bez spiny”.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

O języku młodzieży mówiła również Danuta Gomolińska, dyrektor III LO w Olsztynie, polonistka.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Czy sztuczną inteligencję można nauczyć języka polskiego? Na to pytanie odpowiadali dr Katarzyna Witkowska, językoznawca z Katedry Języka Polskiego Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie i dr Krzysztof Sopyła z Wydziału Matematyki i Informatyki UWM – pracujący nad automatycznym narzędziem do korekcji tekstów.

Posłuchaj rozmowy

Łączy pracę z pasją, a raczej pasja została jego pracą. Oprowadza turystów po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach, udzielając o nich rzetelnych informacji. 21 lutego to także Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego ustanowiony w 1989 roku.

Jak być idealnym przewodnikiem turystycznym? O swojej pracy opowiadały Urszula Bełza przewodniczka turystyczna z 42-letnim stażem i Iwona Grabia, prezes Zarządu Koła Przewodników Turystycznym przy Oddziale Warmińsko – Mazurskim PTTK w Olsztynie, przewodniczka z 37-letnim stażem.

Posłuchaj rozmowy

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z jakimi wyrazami mamy największe trudności? [WIDEO]

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony 20 lat temu (w 1999 r.) przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV