Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania – 25.10.2019 r.

fot. P.Getka

Losy pomników w czasach przemian to temat, na który z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiała Małgorzata Sadowska.

W piątek w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyła się konferencja naukowa „Zachować – zmienić – zburzyć. Losy pomników w czasach przemian”. Konferencja była poświęcona niechcianym pomnikom powstałym w czasach PRL-u. W Olsztynie dużo kontrowersji budzi pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej Xawerego Dunikowskiego, pierwotnie nazwanego Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej. Pomnik potocznie nazywany „Szubienicami” odsłonięto w 1954 roku. Problem niechcianych pomników dotyczy wielu miast w Polsce i nie tylko – powiedział Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Co zrobić z niechcianym dziedzictwem mówił dr hab. Waldemar Baraniewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Posłuchaj rozmowy

O pomniku Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, wcześniej Wdzięczności Armii Czerwonej Xawerego Dunikowskiego mówiły Agnieszka Tarasiuk, kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni w Warszawie, oddziału Muzeum Narodowego oraz dr Małgorzata Gałęziowska, kustosz w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

Na podjęcie decyzji w sprawie olsztyńskich „Szubienic” potrzeba czasu – powiedział dr hab. Rafał Makała , historyk sztuki , profesor Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Co zrobić, gdy niechciany pomnik jest wybitnym dziełem sztuki mówił dr hab. Jacek Friedrich historyk sztuki, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

To mieszkańcy Olsztyna powinni zdecydować co zrobić z pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej – powiedział prof. dr hab. Piotr Juszkiewicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Posłuchaj rozmowy

 

Redakcja: A. Chmielewska/A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja, pomnik
30 lat temu przyjęto konwencję o prawach dziecka. Elbląg uczcił ten jubileusz

W tym roku mija 30 lat od przyjęcia konwencji o prawach dziecka. To dokument obowiązujący we wszystkich państwach świata przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV