Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania: osobom emocjonalnym trudniej jest odnaleźć się w nowej sytuacji

Tematem audycji Bliższe Spotkania były ludzkie emocje, odnajdowanie się w nowych realiach życiowych i adaptacja kulturowa.

Czy osobom pewnym siebie jest łatwiej w życiu? Gośćmi Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego były: Agnieszka Łobacz – psycholog z Instytutu Rozwoju Człowieka i dr Maria Rółkowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, które spróbują odpowiedzieć na te i inne pytania.

Agnieszką Łobacz (Instytut Rozwoju Człowieka)

Nasza adaptacja w nowych sytuacjach życiowych czy zawodowych jest zależna od wielu czynników, ale przede wszystkim od cech osobowościowych i od temperamentu. Psycholog Agnieszka Łobacz zwróciła uwagę na to, że niektórzy z nas trudno przeżywają zmiany, a to za sprawą tzw. neurotyczności. Cecha ta utrudnia takim osobom przystosowanie się do czegoś czego nie znają, nowej sytuacji, nowego środowiska i pozbawiają poczucia bezpieczeństwa.

Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Łobacz z Instytutu Rozwoju Człowieka

00:00 / 00:00

Maria Rółkowska (UWM)

Adaptacja kulturowa jest sprawą indywidualną i wynika z naszej osobowości mówiła w Bliższych Spotkaniach doktor Maria Rółkowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Maria Rółkowska opiekuje się studentami medycyny, którzy przyjeżdżają do Polski z zagranicy i pomaga im pokonać bariery językowe i kulturowe. – Ze względu na swój temperament bardzo otwarci są Włosi czy Hiszpanie, a największe kłopoty z adaptacja maja studenci z krajów arabskich – dodała.

Posłuchaj rozmowy z Marią Rółkowską z UWM

00:00 / 00:00
(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, emocje
Bezrobocie na WiM najniższe od lat

Stopa bezrobocia w Polsce najniższa od ćwierćwiecza – na Warmii i Mazurach też wyraźnie spada. Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, w listopadzie stopa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV