Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bobry narobiły szkód za 2 miliony złotych

Ma Warmii i Mazurach rosną szkody w uprawach spowodowane przez bobry. W tym roku Skarb Państwa zapłaci za nie ponad 2 miliony złotych.

Tylko do końca września do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wpłynęło ponad 900 wniosków o wypłatę odszkodowań za zalanie upraw i zniszczenie stawów rybnych. Z tego tytułu wypłacono dotąd 666 tys. zł, a w najbliższych miesiącach ma być wypłaconych jeszcze półtora mln zł.

Na Warmii i Mazurach żyje około 7 i pół tysiąca bobrów. Aby ograniczyć szkody w uprawach, RDOŚ wydała zezwolenia na odstrzał 15. osobników, przesiedlenie dziewięciu bobrów ze stawów rybnych do rezerwatów i 48 zezwoleń na zniszczenie tam budowanych przez te zwierzęta. W niektórych tamach zamontowano rury zapobiegające piętrzeniu wody.

Szkody spowodowane przez bobry rosną z każdym rokiem. Przez ostatnie cztery lata liczba wniosków o odszkodowanie z tego tytułu wzrosła dwukrotnie. Zdaniem ekspertów populacja bobrów się nie zwiększa, ale przemieszczają się one i zajmują wciąż nowe tereny. (kan/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zwierzę, bobry, bobr
Celnicy pomogli rannemu jastrzębiowi

Do schroniska w Elblągu trafił poraniony jastrząb. Na drodze niedaleko przejścia granicznego w Grzechotkach znaleźli go funkcjonariusze Służby Celnej, którzy patrolowali drogę krajową numer 22. Uwagę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV