Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bobry zagrażają żegludze na rzece Elbląg

rzeka Elbląg, fot. UM Elbląg

Bobry zagrażają żegludze na rzece Elbląg, fot. UM Elbląg

Do tej pory największy kłopot sprawiały niszcząc wały przeciwpowodziowe na Żuławach.

Okazuje się, że kolejnym problemem są pnie zwalane przez nie do rzeki. W przyszłości mogą też budować tamy na rzekach górskich Wysoczyzny Elbląskiej, bo okazało się, że zamieszkały i tam.

Bobry żyją w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Elbląg – wyjaśnia Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu. Ścięte przez nie pnie pływają pod lustrem, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla motorówek i jachtów, ale dla dużych jednostek.

Przekonał się o tym kilka dni temu kapitan barki towarowej, płynącej do portu. Wciągnięta przez śrubę woda spowodowała jej poważne uszkodzenie. A bobry wędrują coraz dalej, nawet na Wysoczyznę Elbląską i tamtejsze górskie rzeczki. – Ich populacja jest trudna do policzenia – wyjaśnia przyrodnik Bartek Bujnik.

Przypomnijmy, myśliwi mają prawo do odstrzału bobrów, ale nie chcą tego robić. Tymczasem Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wydała zgodę na odstrzał 500 bobrów w ciągu najbliższych 5 lat.

(stan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żegluga
Wznowienie żeglugi po Kanale Elbląskim

Od dziś, po prawie 3 latach, czynny jest dla turystów Kanał Elbląski na całej długości. 150-letni obiekt wymagał pilnego remontu, i gdy udało się pozyskać unijne...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV