Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bociany coraz bardziej lubią polską zimę

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

W Polsce z roku na rok przybywa zimujących bocianów – wynika z danych zebranych przez Fundację Przyrodniczą Pro Natura. Pięć lat temu – według danych tej organizacji – było to 60 ptaków, w tym sezonie naliczono już 120 bocianów, które zostały na zimę w Polsce.

Fundacja Pro Natura prowadzi akcję liczenia zimujących bocianów od pięciu lat. Liczenie prowadzone jest każdego roku od połowy września do połowy marca. Fundacja udostępniła specjalną infolinię, na którą można dzwonić z informacją o zimujących bocianach. Zbierane są dane dotyczące miejsca zimowania bocianów, ich kondycji i informacje m.in. o tym czy są dokarmiane przez człowieka, czy też same sobie zapewniają pożywienie.

Magdalena Berezowska-Niedźwiedź z Fundacji Pro Natura podkreśliła, że zimowanie bocianów w Polsce, to zjawisko stosunkowo nowe. – Tych osobników jest coraz więcej, pięć lat temu – według naszych danych – było to 60 ptaków, w tym roku naliczyliśmy już 120 – powiedziała Berezowska-Niedźwiedź.

Zdaniem pracowników fundacji, jedynym z powodów wzrostu liczby zimujących bocianów w Polsce może być ocieplenie klimatu. – Nie ma utrzymującej się przez kilka tygodniu pokrywy śnieżnej i bociany mogą żerować. Zostają one w miejscach, w których łatwo jest o pokarmprzy ciekach wodnych, wysypiskach śmieci – powiedziała Berezowska-Niedźwiedź.

Na zimę w Polsce zostają też bociany chore czy ranne, ale te trafiają do ptasich azyli. Zimujące bociany, to też te, które wykluły się z późnych lęgów i nie są na tyle silne, aby pokonać całą trasę migracji. – Są też osobniki silne i sprytne, które wolą w Polsce przezimować, aby wiosną zająć lepsze gniazdo. Im lepsze gniazdo, w bogatszym w pokarm miejscu, tym łatwiej o zdrową i dorodną samicę, która urodzi zdrowe potomstwo – powiedziała.

Najwięcej bocianów zimuje w województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim. Nie ma ich za to praktycznie na Dolnym Śląsku.

Autor: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bocian
Na wiosnę w regionie zważono bocianie gniazda. Dzięki temu można określić ile mają lat

Na podstawie wagi bocianiego gniazda można określić ile ma lat - oceniają ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którzy w ramach projektu ochrony bocianów białych przebadali...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV