Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bogdan Bachmura: teraz tolerancja jest demokratycznym fetyszem

Bogdan Bachmura / fot. G.Kasjaniuk

Co jest tolerancją, a co nie jest?  „Okno na cywilizację” daje perspektywę  i przestrzeń. Otwartość na świat w oparciu o autentyczność, spójność i wiarygodność. W audycji prezentowane są przykłady zachowań nietolerancyjnych w odniesieniu do jednostki, jak i społeczności, z komentarzem zaproszonych do studia gości. Zapraszają Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk.

W audycji o źródłach tolerancji w kontekście filozoficzno-historycznym,  na tle demokracji i jej rozwoju.  O tolerancji w demokracji.

Gościem w audycji jest Bogdan Bachmura, publicysta, komentator, społecznik.

 Za Solidarności nie zdawaliśmy sobie sprawy tak naprawdę  do jakiego świata wkraczamy, mówię o świecie demokracji, chcieliśmy się wyrwać ze świata komunistycznego i dla nas, tolerancja, tak jak ją wtedy postrzegaliśmy, była czymś pozytywnym.  Ona zresztą przez lata ewoluowała i mamy do czynienia z zaprzeczeniem tego,  czym tolerancja była, kiedy ją wymyślono po wojnach religijnych XVI i XVII wieku, tak jak ją widział Voltaire, tak jak ją widział John Locke, czyli ojcowie założyciele liberalizmu.

Bogdan Bachmura od X 1980 w „S”, członek KZ w PTHW w Olsztynie. 1990-1993 współzałożyciel, wiceprzewodniczący KLD w Olsztynie. Od 1990 członek Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego Pro Patria; od 1994 wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Mała Ojczyzna; od 2007 przewodniczący Fundacji Debata, autor pisma „Debata. Miesięcznik Regionalny”; od 2008 współzałożyciel, prezes Stowarzyszenia Święta Warmia.

  Kłopot z tolerancją jest taki, ze słowo tolerancja zastąpiło pewne wartości, jak sprawiedliwość, jak równość. Jest to taki erzac.  Została zachwiana równowaga między  hierarchią a tolerancją. Tolerancja wykluczyła hierarchię twardych wartości.

 

Posłuchaj audycji:

autor: Grzegorz Kasjaniuk

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zamiast teorii praktyka. Uczniowie będą uczyć się od przedsiębiorców

W czterech powiatach województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczęła się nowa edycja programu „Laboratorium”, który ma pomóc uczniom podjąć decyzje dotyczące przyszłej ścieżki zawodowej. Uczniowie będą mieli okazje zobaczyć...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV