Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bogusław Paliński: chór to nie koło przyjaciół muzyki

Bogusław Paliński. Fot. Sławomir Ostrowski

Potrafi wychwycić błędy chórzystów z trzeciego rzędu. Przygodę z muzyką rozpoczął od gry na akordeonie. W 2009 roku podjął się próby reaktywacji chóru im. prof. Wawrzyczka. Udało się po 8 miesiącach.

Bogusław Paliński – pochodzi z Giżycka, gdzie skończył Szkołę Muzyczną I stopnia (akordeon). W czasie nauki w technikum elektrycznym grał w amatorskim zespole na gitarze. Podjął studia na Wydziale Wychowania Muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, gdzie śpiewał w dwóch chórach.

Praca w chórze jednoczy i uczy współpracy

Po studiach rozpoczął pracę w liceach, jako nauczyciel muzyki. Później – przez dziewięć lat – pracował w Zespole Pieśni i Tańca w Kortowie jako instruktor, aranżer i kierownik muzyczny. W 2009 roku objął prowadzenie chóru im. prof. Wiktora Wawrzyczka.

Nie wiem, co to znaczy być dobrym dyrygentem.
Czasy się zmieniły, rządzenie silną ręką chyba się skończyło.

Rozmowa z Bogusławem Palińskim – posłuchaj

Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – chór uczelniany założony w 1952 roku z inicjatywy prof. Wiktora Wawrzyczka w ramach Akademia Rolniczo-Techniczna (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie.

Repertuar zespołu muzycznego stanowią głównie: pieśni a capella polskich i obcych kompozytorów od muzyki dawnej do czasów współczesnych, utwory sakralne, standardy muzyki rozrywkowej, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych a także kolędy i pastorałki z różnych stron Polski i świata.

Zespół wykonuje również duże dzieła wokalno-instrumentalne, które wykonuje razem ze znakomitymi solistami i orkiestrami symfonicznymi na scenach koncertowych Polski i świata.

Bogusław Paliński. Fot. Sławomir Ostrowski

(łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w I kto to mówi, UWM, chór
12 godzin wykładowcy przepytywali studentów prawa

Na Uniwersytetach w całej Polsce trwają zaliczenia i egzaminy. Studenci jak najszybciej starają się zebrać ostatnie wpisy, żeby rozpocząć długo oczekiwane ferie. Czasami jednak muszą uzbroić...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV