Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bogusław Rogalski: mandaty do PE zdobędą „spadochroniarze”

Bogusław Rogalski, fot. A.Socha

Z okręgu wyborczego Warmii, Mazur i Podlasia do Parlamentu Europejskiego dostanie się dwóch posłów, jeden z PO i jeden z PiS i będą to tzw. „spadochroniarze” – prognozuje poranny gość Radia Olsztyn dr Bogusław Rogalski, europoseł w latach 2004-09, obecnie doradca ds. międzynarodowych w Parlamencie Europejskim.

Bogusław Rogalski krytykuje możliwość kandydowania w wyborach Parlamentu Europejskiego tak zwanych spadochroniarzy. Chodzi np. o osoby nie związane z Warmią i Mazurami, a które będą wybierane z tego okręgu

Dr Rogalski (politolog) przewiduje też niską frekwencję na poziomie 16-18% i twierdzi, że przy takiej frekwencji poza PO, PiS, SLD i PSL szanse mają także małe ugrupowania z twardym elektoratem jak np. partia „ziobrystów”.

Zdaniem dra Rogalskiego ordynacja wyborcza do PE jest absurdalna, gdyż teoretycznie z jednego okręgu mogą zostać wybrani wszyscy posłowie, gdyż najpierw mandaty dzieli się na partie polityczne.

25 maja wybierzemy do Parlamentu Europejskiego 51 posłów.

Z Bogusławem Rogalskim rozmawia Mirosław Sochacki:

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, Parlament, Europejski, Rogalski
Minął termin zgłaszania list kandydatów na europosłów

Ostateczną liczbę zarejestrowanych list Państwowa Komisja Wyborcza poda w ciągu najbliższych dni. Okręgowe komisje muszą jeszcze zweryfikować podpisy pod listami kandydatów. 25 kwietnia odbędzie się losowanie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV