Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bogusława Orzechowska: NFZ to źródło kosztów, a nie zysk dla pacjenta

Senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska. Fot. K. Ośko

Do opieki zdrowotnej powinien mieć dostęp każdy obywatel, nie tylko ubezpieczony – mówiła w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska.

Parlamentarzystka z Warmii i Mazur jest członkiem senackiej komisji zdrowia. PiS chce w najbliższym czasie zlikwidować Narodowy Fundusz Zdrowia. Partia zapowiedziała to już w kampanii wyborczej.

Poza tzw. koszykiem świadczeń jest około 2,5 miliona obywateli. Zdarza się także, że osoby te nie są przyjmowane do lekarza przez błąd w systemie informatycznym – podkreślała Bogusława Orzechowska.

Po likwidacji NFZ polityka prozdrowotna będzie kształtowana lokalnie. W urzędach wojewódzkich mają powstać departamenty zajmujące się m.in. podpisywaniem umów z lekarzami i zatrudnianiem specjalistów na danym terenie. Polityka koordynowana będzie jednak centralnie.

Są szpitale i instytuty zajmujące się rzadkimi schorzeniami np. przeszczepami czy leczeniem oparzeń i one oczywiście będą miały charakter ogólnopolski – zapowiedziała senator PiS.

Jednym z priorytetów partii rządzącej jest ułatwienie dostępu do lekarzy rodzinnych. Często pacjent nie jest przyjmowany, bo nie został zarejestrowany, zachorował poza miejscem zamieszkania lub nie widnieje w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (EWUŚ). Jak przyznała Bogusława Orzechowska, żeby rozwiązać te problemy potrzebna jest także większa liczba lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Bogusławą Orzechowską

00:00 / 00:00

 

(kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, służba zdrowia, NFZ, PiS, pacjent, lekarze
Leonard Krasulski: zmiana konstytucji to gwarancja dobrego rządzenia

Nie mamy większości konstytucyjnej, dlatego w tej kadencji raczej nie uda się uchwalić nowej ustawy zasadniczej - mówił w Porannych Pytaniach Leonard Krasulski. Poseł Prawa i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV