Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bogusława Orzechowska: Sędziowie są od tego, aby obywatel czuł się bezpiecznie

Senator Bogusława Orzechowska. Fot. B.Świerkowska-Chromy

– Podniosę rękę za nowelizacją ustawy o sądach – mówiła w Porannych pytaniach Bogusława Orzechowska. Senator Prawa i Sprawiedliwości odniosła się również do przyszłorocznych wyborów prezydenckich i dzisiejszych prawyborów w Platformie Obywatelskiej.

Posłowie PiS złożyli projekt przepisów, który m.in. zakazuje kolegiom sądów i samorządowi sędziowskiemu podejmowania uchwał w sprawach politycznych, a także uchwał wyrażających wrogość wobec innych organów władzy. Senator PiS Bogusława Orzechowska twierdzi, że te zmiany nie będą służyły kneblowaniu sędziów, ale też że sędziowie nie powinni iść zbyt daleko w opiniach politycznych:

Głównie chodzi tutaj o to, aby nie było oceniania partii politycznych oraz żeby to nie polityka była oceniana. Sędziowie są od tego, aby obywatel czuł się bezpiecznie.

Nowelizacja zakazuje też sędziom badania, czy inni sędziowie zostali powołani zgodnie z prawem. Senator PiS odniosła się także do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Według Bogusławy Orzechowskiej to Andrzej Duda wygra wybory prezydenckie, ale „100-procentowej pewności nie ma”. Dziś swojego kandydata na prezydenta wybierają członkowie Platformy Obywatelskiej. Pretendentami są Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak. Senator uważa, że niezależnie od tego, na kogo postawią działacze PO, Andrzej Duda nie powinien lekceważyć żadnego z kontrkandydatów.

Prezydent musi się liczyć z każdym kontrkandydatem. Uważam, że Andrzej Duda wygra, ale w 100 procentach nie można być pewnym niczego. Jeżeli ktoś powie, że jest czegoś pewny, wtedy można się zawieść. Natomiast prezydent Duda jest kandydatem wiarygodnym.

Swój start w wyborach prezydenckich ogłosił również niedawno publicysta Szymon Hołownia. A same wybory odbędą się w maju przyszłego roku.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Bogusławą Orzechowską

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, PO, sądy, wybory prezydenckie, Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Blońska, Bogusława Orzechowska
Prezydent Andrzej Duda odwiedził fabrykę Szynaka i spotkał się z mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego

Andrzej Duda wziął  udział w otwarciu nowej hali produkcyjnej fabryki MM Szynaka Interline. Prezydent spotkał się także z mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego. Gratulując prezesowi firmy Szynaka,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV