Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bogusława Orzechowska: stawka na ochronę zdrowia wzrośnie do 6 procent PKB w 2025 roku

Bogusława Orzechowska

Nie byłam zaskoczona. Było wiele głosów już  wcześniej, że minister Radziwiłł jest osobą, która może być zmieniona. Wcale nie dlatego, że źle sprawował swój urząd, ale wzbudzał wiele kontrowersji wśród przeciwników i miał bardzo wielu oponentów – podkreśliła w Porannych Pytaniach  senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska.

W tym tygodniu doszło do rekonstrukcji rządu. Zmienił się między innymi minister zdrowia. Funkcję objął Łukasz Szumowski. Bogusława Orzechowska zauważyła, że jednym z czynników decydujących o zmianie mógł być między innymi strajk rezydentów. Dodała także, że celem zmiany było uspokojenie nastrojów.

Łukasz Szumowski na pewno będzie wprowadzał program dalszego rozwoju i dalszych zmian w zdrowiu, bo wiele już zdziałano. Dotychczasowy minister ściągnął ogromne pieniądze. W tej chwili nakłady na rezydentów zwiększyły się na ich stawki o 40 procent. 

Bogusława Orzechowska dodała, że wydatki na ochronę zdrowia wzrosną osiągną w 2015 roku 6 procent PKB. Jako jeden z najważniejszych celów na najbliższy czas wymieniła informatyzację ministerstwa, która została zaniechana przez wcześniejszych ministrów.

Odnosząc się do protestu rezydentów senator PiS zauważyła, że ma on charakter polityczny. Świadczy o tym fakt, że przez wiele lat nie dochodziło do podwyżek płac w tej grupie i nie było wówczas protestów. Z rezydentami trzeba pójść na ugodę, ale musi być dobra wola z dwóch stron. – powiedziała senator Orzechowska.

W dalszej części rozmowy poruszona została sprawa lekarzy, którzy nie chcą pracować w dłuższym wymiarze czasu, braków specjalistów w szpitalach na Warmii i Mazurach oraz sytuacja szpitala w Ostródzie.

Do wysłuchania rozmowy z senator Bogusławą Orzechowską zaprasza Andrzej Piedziewicz

00:00 / 00:00

 

Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PiS, Prawo i Sprawiedliwość
Posłanka Iwona Arent chce jak najszybszego wyjaśnienia afery Amber Gold

Chcę jak najszybszego rozwiązania sprawy Amber Gold - mówiła w Porannych Pytaniach  posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent. Parlamentarzystka z Warmii i Mazur zastąpi w komisji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV