Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bomba epidemiologiczna w Olsztynie? Sanepid ostrzega przed konsekwencjami

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Czy Olsztynowi grozi epidemia? Po awarii spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych, która miała miejsce w sierpniu na placu OZK gromadzą się niebezpieczne materiały.

Do października wywożone były do Gdańska, a potem Olsztyński Zakład Komunalny podpisał umowę ze spalarnią w Bydgoszczy. Mały zakład nie jest w stanie odbierać tylu odpadów, ile gromadzi się w OZK. Już teraz to 115 ton, dlatego nowy prezes Jarosław Dzioba wypowiedział umowy na odbiór i spalanie odpadów medycznych ze wszystkimi dotychczasowymi podmiotami.

Część odpadów medycznych składowana jest w chłodni w OZK, ale większość z nich ląduje do specjalnego, zadaszonego boksu na zewnątrz. Wśród odpadów są nie tylko strzykawki, ale płyny ustrojowe i tkanki ludzkie. Zdaniem Janusza Dzisko, dyrektora wojewódzkiej stacji Sanepidu w Olsztynie – źle składowane odpady medyczne mogą być niebezpieczne. Nadzór nad ich przechowywaniem sprawuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W poniedziałek po telefonach Radia Olsztyn w OZK zarządzono kontrolę. Jak przekonuje wojewódzka inspektor Joanna Kazanowska inspektorzy nie stwierdzili żadnych zagrożeń, ale protokół pokontrolny będzie gotów za kilka dni.

Sprawę będziemy monitorować.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w epidemia, Olsztyński Zakład Komunalny, Janusz Dzisko, Bomba epidemiologiczna, odpady medyczne, składowanie
Wielkie zagrożenie dla zdrowia publicznego. „Pojawiły się bakterie odporne na prawie wszystkie leki”

Jak ograniczyć powstawanie i rozprzestrzenianie się wielolekoopornych bakterii zagrażających zdrowiu i życiu – na to pytanie szukali odpowiedzi dyrektorzy szpitali, lekarze i przedstawiciele branży medycznej. Spotkanie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV