Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bożena Kowalska i Tomasz Branicki: w regionie jest coraz mniej nauczycieli

Bożena Kowalska i Tomasz Branicki

W Dniu Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela, gośćmi Porannych Pytań byli przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych: Bożena Kowalska i Tomasz Branicki.

W całej Polsce Dzień Edukacji Narodowej świętuje 650 tysięcy nauczycieli. Nie wszyscy nauczyciele mają jednak powody do radości – podkreślała w Radiu Olsztyn Bożena Kowalska, szefowa warmińsko-mazurskiej sekcji oświaty NSZZ Solidarność. Pedagodzy są gremialnie zwalniani dlatego na Warmii i Mazurach świętuje coraz mniej nauczycieli.

W tym roku w całym kraju liczbę godzin lekcyjnych zmniejszono 20 tysiącom nauczycieli, a 7 tysięcy straciło pracę. Zdaniem Tomasza Branickiego, wiceprezesa ZNP na Warmii i Mazurach, ratunkiem dla części pedagogów będzie przyszłoroczne, obowiązkowe posłanie 6-latków do szkół.

Zwolnienia nauczycieli powoduje nie tylko niż demograficznym, ale także złe zmiany w prawie oświatowym. Związkowcy zgodnie oceniają, że nowa podstawa programowa jest zła.

Dzień Edukacji Narodowej ustanowiono w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Została ona utworzona 240 lat temu na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Święto polskiej edukacji obchodzone jest od 41 lat. (bsc)

Posłuchaj rozmowy Mirosława Sochackiego z Bożeną Kowalską i Tomaszem Branickim

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, nauka, edukacja
Maria Zientara-Malewska patronką szkoły w Dywitach

Gimnazjum w Dywitach od dziś będzie nosiło imię Marii Zientary-Malewskiej. Uroczystość nadania imienia połączono z przekazaniem szkole sztandaru. W części oficjalnej uczniowie pierwszych klas złożą ślubowanie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV