Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bożena Kowalska: tempo zmian w reformie edukacji jest zbyt szybkie

Bożena Kowalska – przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Olsztynie. Fot. K. Piasecka

Jako Solidarność popieramy reformę edukacji w zakresie podstawy programowej, ale uważamy, że tempo zmian jest za szybkie – mówiła w Polskim Radiu Olsztyn Bożena Kowalska, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Olsztynie.

W Olsztynie odbyło się spotkanie z udziałem kuratorium oświaty, dyrektorów szkół, nauczycieli oraz związkowców Solidarności. Związek NSZZ Solidarność jest przekonany, że podstawy programowe powinny ulec zmianie, ale tempo zmian jest zbyt szybkie i nie pozwala na spokojne przyjrzenie się wszystkiemu, tak żeby ludzie się odpowiednio przygotowali. Zdaniem Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Solidarności przynajmniej roku potrzeba na to, żeby szkoły i samorządy mogły zobaczyć co można zrobić i jak zmienić dotychczasowy system. Rząd zapewnia, że nauczyciele nie stracą pracy.

Nauczyciele obawiają się utraty pracy i zaczynają liczyć. W momencie, kiedy ukazała się już nowa siatka godzin wiadomo, że tych etatów może być mniej, ale jest jeszcze jeden problem. Szkoły są prowadzone przez różne jednostki samorządu terytorialnego. Miasto powiatowe prowadzi szkoły podstawowe i gimnazja, a powiat prowadzi szkoły ponadgimnazjalne. Do 8 lat skróci się cykl kształcenia w szkole podstawowej w związku z tym jeden rocznik nie będzie mógł dać odpowiedniej ilości godzin nauczycielom. To ci pedagodzy są najbardziej przerażeni, tym bardziej, że nie można ich służbowo do szkoły ponadgimnazjalnej, bo jest to inny organ prowadzący.

Gość Porannych Pytań podkreśla, że związek Solidarność prowadzi intensywne rozmowy z minister edukacji i z rządem na temat działań osłonowych.

Chcielibyśmy powrotu artykułu 88 Karty Nauczyciela, który dawał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. W momencie, kiedy nie ma pracy dla nauczyciela chcielibyśmy wydłużenia tzw. stanu nieczynnego. W takiej sytuacji nauczyciel pozostaje w stosunku pracy chociaż nie pracuje a to pozwalałoby przeczekać chwile i zobaczyć jak to się wszystko układa (…) Te rozmowy przebiegają szybko, ale na razie nie do końca jesteśmy zadowoleni z tego co proponuje rząd chce się zgodzić (…)

Reforma edukacji w Polsce kojarzona jest głównie z likwidacją gimnazjów i powrotem go szkolnictwa zawodowego. Mimo, że gimnazja nie cieszyły się dobrą sławą, to – jak wynika z najnowszych badań – po raz pierwszy w historii ich istnienia zwolennicy pozostawienia gimnazjów zaczęli przeważać nad przeciwnikami.

Przez 16 lat istnienia gimnazjów nauczyciele wypracowali już swoje metody pracy, szkoły w dużej mierze okrzepły i jest im bardzo przykro, że te szkoły się likwiduje zamiast im pomóc. Młodzież, która chodziła i miałaby chodzić do gimnazjów będzie w szkole podstawowej i my musimy pamiętać, że czasy się zmieniają i trzeba pomóc szkołom. Placówki trzeba wyposażyć w większą ilość specjalistów, pedagogów, psychologów i pomóc rodzicom, bo to jest też trudny czas dla nich (…)

Zmiany w polskim szkolnictwie rozpoczną się w roku szkolnym 2017/2018. Rodzice coraz bardziej zaczynają się interesować reformą oświaty i dostrzegać swoje dziecko w tym systemie. Zdaniem Bożeny Kowalskiej minister edukacji Anna Zalewska nie do końca potrafi przekonać ludzi do siebie, chociaż z pewnością żyje w świadomości, że robi to wspaniale.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Bożena Kowalską

00:00 / 00:00

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, edukacja, NSZZ Solidarność, oświata, Bożena Kowalska
Nauczyciele mają wątpliwości. Wojewoda uspokaja

Jaka będzie przyszłość nauczycieli i uczniów po reformie likwidującej gimnazja? Przedstawiciele regionalnej Sekcji Oświaty NSZZ Solidarność zaprosili do rozmowy na ten temat wojewodę warmińsko-mazurskiego i kuratora...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV