Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Brakuje wykwalifikowanych monterów drzwi i okien. W Iławie trwa Kongres Stolarki Polskiej

Fot. A. Piedziewicz

Polska liderem wśród europejskich eksporterów okien i drzwi. Wartość branży cały czas rośnie, ale boryka się ona z problemem braku wykwalifikowanych pracowników.  Ponad 200 przedstawicieli branży dyskutuje m.in. o tym w Iławie podczas Kongresu Stolarki Polskiej.

Duże polskie firmy produkujące okna i drzwi wysyłają za granicę ponad 70% swoich wyrobów. Ubiegłoroczna wartość produkcji sięgnęła 3 miliardów euro. Rosną też dochody firm.

Ale jak wiele innych, ta branża również boryka się z problemem braku pracowników. I to tych wykwalifikowanych. Dotyczy to szczególnie monterów.

Okno samo w sobie to tylko jeden element. Ono musi być dobrze zainstalowane, by nie doprowadzić do strat ciepła wokół okna i do jego przedwczesnego starzenia się

– zaznacza Janusz Komurkiewicz, prezes związku Polskie Okna i Drzwi.

Producentom udało się przekonać ministerstwo edukacji do uruchomienia nauki w nowym zawodzie – właśnie montera stolarki okiennej. W szkołach branżowych nauka w tym zawodzie zacznie się 1 września. Kongres potrwa do jutra (18.05).

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza.

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drzwi, stolarze, kongres stolarki polskiej, okna
Wezwał straż pożarną, bo zgubił klucze od mieszkania

Brak odpowiedzialności i złośliwe działanie - tak strażacy mówią o zachowaniu pijanego mieszkańca Morąga. Mężczyzna, który zgubił klucze do mieszkania znalazł sposób, żeby  otworzyć drzwi bez...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV