Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Braniewo chce odbudować stare miasto

Widok przedwojennego Braniewa

W Braniewie rozpoczęły się sondażowe badania archeologiczne, które są wstępem do odbudowy starego miasta. Mają one odsłonić siatkę ulic i granice budynków na obecnym Placu Strażackim, zniszczonych w 1945 roku.

Powstanie podział geodezyjny tego miejsca na poszczególne działki, które miasto sprzeda inwestorom, chętnym do zbudowania staromiejskich kamienic.

Braniewo w wyniku wojny straciło 85 procent zabudowy, w tym niemal wszystkie zabytki, trzeba robić wszystko, aby miasto odzyskało dawną świetność- uważa Jerzy Butkiewicz z Towarzystwa Miłośników Braniewa. Na plac Strażacki weszli teraz archeolodzy. Ich zadaniem jest odkrycie przedwojennej siatki ulic – wyjaśnia miejski architekt Norbert Szymorek.

Archeolodzy teraz zbierają ciężkim sprzętem górną warstwę zieleńca, tylko do warstw z 1945 roku – tłumaczy Mirosław Marcinkowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Plan geodezyjny tego miejsca ma powstać już po Nowym Roku.

Trwa odtwarzanie siatki ulic na Placu Strażackim, zdjęcie Tomasz Sitarz

Badania archeologiczne w Braniewie, zdjęcie Tomasz Sitarz

(stan/as)

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
UWM chce otworzyć się na studentów niepełnosprawnych

Uczniowie głusi i słabosłyszący z całej Polski przyjechali do Olsztyna na warsztaty z matematyki. Wydział Matematyki i Informatyki UWM wspólnie z Olsztyńskim Stowarzyszeniem Głuchych prowadzą trzydniowy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV