Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Branża mięsna przeszkoli hodowców trzody pod kątem bioasekuracji

Świnie. Fot. pixabay

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP prowadzi szkolenia w zakresie bioasekuracji dla producentów świń i myśliwych – poinformował prezes tej organizacji Janusz Rodziewicz.

Według ekspertów zwalczenie choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń będzie bardzo trudne, ale można ograniczać jej rozprzestrzenianie poprzez stosowanie zasad higieny, czyli bioasekurację. Jak się jednak okazuje, mali hodowcy świń niechętnie używają mat dezynfekcyjnych czy ubrań ochronnych tłumacząc się brakiem środków.

Branża mięsa postanowiła pomóc rolnikom – producentom trzody poprzez szkolenia w tym zakresie, jak również przekazując bezpłatnie kilka tysięcy pakietów bioasekuracyjnych. Szkolenia to krótkie spotkania prowadzone przez powiatowego lekarza weterynarii wspólnie z kołami myśliwskimi, odpowiednimi dla danego regionu. Po takim spotkaniu rolnicy i rolnicy-myśliwi dostają za darmo zestaw składający się: z 100 szt. jednorazowych rękawic, ochraniaczy na buty, 10 jednorazowych kombinezonów, środka dezynfekcyjnego oraz opryskiwacza. Dodatkowo rolnicy – myśliwi dostają worki i plandeki na zwłoki dzików – wyliczał Rodziewicz.

– Z ASF-em trudno jest walczyć, ale dobrze, że utrzymujemy granice i nie są zakażone następne województwa – powiedział prezes SRiW RP. – Trafiamy do hodowców, by im uświadomić, że bioasekuracja jest bardzo potrzebna. Rolnicy nie są jeszcze odpowiednio wyedukowani, po szkoleniach obiecują jednak, że z pakietów będą korzystać – dodał.

Prezes Stowarzyszenia ocenił, że Polska dobrze sobie radzi z walką z ASF w porównaniu do sąsiednich krajów, gdzie wirus się bardzo rozprzestrzenił. Obecnie – jego zdaniem – najlepiej sprawa zawalczenia choroby wygląda w województwie podlaskim, gdyż Białoruś wybiła dziki, natomiast zła sytuacja jest w woj. lubelskim przy granicy z Ukrainą.

Bardzo nam zależy, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby, tu granicą może być Wisła, ale bardzo skuteczna jest także siatka biegnąca wzdłuż autostrady A1 (północ-południe).

Akcja prowadzona jest pod patronatem ministerstwa rolnictwa i Głównego Inspektoratu Weterynarii. Do tej pory wirusa ASF wykryto u świń i u dzików na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Autor: A.Socha/PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w trzoda, ASF, bioasekuracja
ARiMR zapowiada dodatkowe fundusze w walce z wirusem ASF

Będą dodatkowe pieniądze na walkę z ASF u trzody chlewnej na Warmii i Mazurach. Od 5 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV