Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bruk zamiast asfaltu. Eksperyment na ul. Mickiewicza w Olsztynie

Fot. A. Skrago

Kierowcy w Olsztynie mogą jeździć po na razie eksperymentalnym fragmencie ulicy Mickiewicza. Eksperyment polega na pozbyciu się warstwy asfaltu i odsłonięciu historycznego bruku. Prace na ulicy Mickiewicza rozpoczęły się w połowie lipca.

Dotyczą na razie 150 metrowego odcinka próbnego, na którym kostka brukowa jest odkrywana i jeśli jest taka konieczność, przekładana. Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie prowadzi te działania z jednej strony jako prace utrzymaniowe – bo asfalt na bruku i tak szybko pękał, z drugiej zaś strony jest to odpowiedź na zabiegi części mieszkańców, którzy chcieli odkrycia historycznej substancji ulicy.

Ulica Mickiewicza to jedna z wielu w Olsztynie, które pokryte są historycznym brukiem. Na co dzień można go oglądać na przykład na ulicach Curie Skłodowskiej, Wyzwolenia, Orkana czy Zyndrama z Maszkowic. Na bardziej reprezentatywnych ulicach układano kostki we wzory. Jakość kamienia też powinna być jak najlepsza, bo bruk do Olsztyna na początku XX wieku sprowadzano aż ze Śląska. Kostkę układali miejscowi kamieniarze. Teraz – jeżeli są w niej ubytki, robotnicy ponownie ją przekładają. Prace na testowym odcinku mają się zakończyć w sierpniu.

Dodajmy, że wśród olsztyńskich radnych pojawił się pomysł, by wrócić do bruku także na innych ulicach w centrum – m.in. na Dąbrowszczaków i Mazurskiej.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w droga, samochód, centrum
Niebezpiecznie na drogach regionu. Między Olsztynem a Olsztynkiem przewróciła się laweta z koparką

Nie ma już utrudnień w ruchu na ulicy Bałtyckiej w Gutkowie, na wylocie z Olsztyna w kierunku Morąga. Auto osobowe uderzyło w słup trakcyjny, powodując awarię....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV