Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Budki lęgowe pomogą jerzykom przetrwać

Budki jerzykowe, fot. Barbara Lejszo

200 budek lęgowych czeka na olsztyńskie jerzyki. Te powszechnie lubiane ptaki gniazdują pod dachami domów, czy w szczelinach pod parapetami.

Niestety masowe ocieplanie budynków pozbawia jerzyki możliwości zakładania gniazd, stąd pomysł przygotowania budek – wyjaśnia Justyna Kostrzewska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie:

00:00 / 00:00

Drewniane budki zostały zawieszone pod dachami domów spółdzielni mieszkaniowych na olsztyńskich Jarotach, Pieczewie i na Nagórkach. Akcję współorganizowało Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Budowę i montaż budek sfinansowano ze środków Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Koszt budek lęgowych to 18 i pół tysiąca złotych.

Z obecności jerzyków mamy wymierną korzyść. Ptaki te skutecznie tępią komary i inne uciążliwe dla człowieka owady. Jeden jerzyk karmiący młˆode potrafi w ciągu doby złˆapać nawet 20 tysięcy sztuk owadów.(kwiat/bsc)

Jerzyki w budce lęgowej, fot. Barbara Lejszo

Budki jerzyków, fot. Barbara Lejszo

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zwierzęta, ptaki, jerzyki
Oskarżeni o znęcanie się nad zwięrzetami

O znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad kilkudziesięcioma zwierzętami hodowlanymi, braniewska prokuratura oskarżyła właściciela i pracownika gospodarstwa w Cielętniku. - Akt oskarżenia trafił już do sądu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV