Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
IMIENINY: Elżbiety, Faustyny, Pawła
EUR: 4.2419 CHF: 3.6266
USD: 3.5965 GBP: 4.7662
Logowanie
 

Budowa olsztyńskiej spalarni znów rozpaliła emocje. Głos w sprawie zabrali wiceminister budownictwa i prezydent Olsztyna

Od lewej: konferencja prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza i wiceministra Jerzego Szmita. Fot. D. Grzymska

Kontrowersyjna inwestycja była tematem dwóch konferencji prasowych.  Pierwszą zwołał wiceminister budownictwa i infrastruktury Jerzy Szmit. Drugą, w odpowiedzi, prezydent Piotr Grzymowicz.

Wiceminister Jerzy Szmit poinformował dziennikarzy o tym, że na początku czerwca do olsztyńskiego ratusza przyszło pismo z propozycją kupna MPEC-u przez Polską Grupę Energetyczną. Wiceminister przekonywał, że jest to ciekawa alternatywa do forsowanej przez prezydenta Olsztyna koncepcji budowy elektrociepłowni w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Polska Grupa Energetyczna to spółka skarbu państwa, więc nadzór nad publicznym przedsiębiorstwem sprawowałoby państwo, a nie inwestor prywatny.

Tymczasem prezydent Piotr Grzymowicz na zwołanej pospiesznie konferencji prasowej wyjaśniał, że Polska Grupa Energetyczna proponowała kupno Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej już 5 lat temu jednak, po konsultacjach, koncepcję tę odrzucono.

Polska Grupa Energetyczna to spółka państwowa ale giełdowa, która ma zarząd i może sprzedawać swoje udziały, więc samorząd nie miałby wpływu na ceny za ogrzewanie mieszkań.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit zarzucał też prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi, że listu od Polskiej Grupy Energetycznej nie upublicznił, forsując tym samym swoją koncepcję.

Na ten zarzut odpowiedział prezes MPEC-u Konrad Nowak, który tłumaczył, że była to jedna z wielu ofert, które przychodzą do ratusza, i która ze względu na brak ewentualnego wpływu miasta na gospodarkę cieplną, nie brana była pod uwagę.

Posłuchaj relację Doroty Grzymskiej

Alternatywa do spalarni

Konferencja wiceministra Jerzego Szmita. Fot. A. Socha

Konferencja prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Fot. D. Grzymska

 

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grzymowicz, Szmit, Mpec, Nowak
Na Warmię i Mazury wraca kolej. Prace na torach przyspieszają, rośnie też wartość projektów z tak zwanej listy podstawowej.

O 3 miesiące wcześniej niż zakładano zostaną podpisane umowy na modernizację linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo-Olsztyn i nr 219 na odcinku Ełk-Szczytno - zapowiedział...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV