Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Budżet obywatelski Olsztyna podzielony. Będą garaże dla Ochotniczej Straży Pożarnej i plaża nad Skandą

W ratuszu ogłoszono zwycięskie projekty V edycji OBO. Fot. M. Kierul

Ponad 40 tysięcy głosów oddali mieszkańcy Olsztyna na przedsięwzięcia, które mają zostać sfinansowane w przyszłym roku z budżetu obywatelskiego. Na realizację zwycięskich projektów przewidziano 3,73 mln złotych.

Jak poinformował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, w tej edycji budżetu obywatelskiego, w głosowaniu wzięła udział rekordowo duża liczba mieszkańców. W ciągu dwóch tygodni oddano ponad 16 tysięcy ważnych głosów przez internet i ponad 24 tysiące na papierowych kartach do głosowania.

W głosowaniu olsztynianie wybrali cztery tzw. projekty zintegrowane, czyli mające wpływ na mieszkańców więcej niż jednego osiedla oraz 23 projekty osiedlowe. Każdy z głosujących mógł poprzeć dwa projekty; po jednym w obu tych kategoriach.

Najwięcej głosów wśród projektów zintegrowanych zdobył pomysł budowy garaży przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gutkowie (3,6 tys. głosów).

Jak powiedział sekretarz OSP Olsztyn-Gutkowo Kamil Zaręba, udało się przekonać mieszkańców, że taka inwestycja poprawi bezpieczeństwo w mieście. Tamtejsza OSP istnieje od 114 lat, liczy 58 członków. Dotychczas brakowało jej garaży na samochody ratowniczo-gaśnicze i łódź motorową, wykorzystywaną m.in. do nadzorowana miejskiego kąpieliska.

Wyszliśmy z naszym projektem do ludzi, chodziliśmy od drzwi do drzwi. Mówiliśmy, że zwiększy to bezpieczeństwo wszystkich, bo będziemy mogli trzymać w jednym miejscu sprzęt niezbędny do działań ratowniczych, co poprawi gotowość bojową naszej jednostki.

Głosujący zdecydowali również, że w przyszłym roku zrealizowane zostaną trzy inne projekty zintegrowane:

  • organizacja Festiwalu Burning Girl dla fanów muzyki house (2,2 tys. głosów)
  • zagospodarowanie plaży nad jeziorem Skanda (2,1 tys. głosów)
  • Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych (1,7 tys. głosów)

Na liście 23 zwycięskich inwestycji osiedlowych (po jednej na każdym osiedlu w mieście) są m.in. budowa siłowni pod chmurką na osiedlu Kormoran i siłowni klatkowej na Nagórkach, rozbudowa toru rowerowego na osiedlu Grunwaldzkim, plac zabaw na Redykajnach i strażacki plac zabaw w Gutkowie, strefa rekreacyjno-sportowa dla dzieci i młodzieży nad Jeziorem Długim oraz przygotowanie spektaklu Król Lew.

W ratuszu ogłoszono zwycięskie projekty V edycji OBO. Fot. M. Kierul

W ratuszu ogłoszono zwycięskie projekty V edycji OBO. Fot. M. Kierul

Autor: PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, Olsztyn, budżet obywatelski
Prace archeologiczne Tannenberga wstrzymane. Burmistrz nie chce posądzeń o propagowanie nazizmu

Burmistrz Olsztynka zdecydował, że nie będzie badań archeologicznych ruin pomnika Tannenberg-Denkmal. Pomysł prac  nad renowacją obiektu  zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich tegorocznych projektów finansowanych z budżetu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV