Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Burze z gradem przeszły nad Warmią i Mazurami – ZDJĘCIA

Grad padał również w Tuławkach (gm. Dywity). Fot. nadesłane przez słuchacza

Ponad 8 tysięcy odbiorców na Warmii i Mazurach nie ma prądu.

Teraz wyłączonych jest ponad 140 stacji w regionie – w rejonie Elbląga, Kętrzyna i Orzysza. Właśnie w Orzyszu jest najgorsza sytuacja, bo tam prądu nie ma całe miasto i miejscowości graniczące z Orzyszem. Usuwanie awarii potrwa do wieczora, bo trzeba wymienić połamane słupy energetyczne.

Wczoraj (11 lipca) synoptycy ostrzegali przed burzami z gradem na Warmii i Mazurach. Spadło od 15 do 20 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie – nawet 30 litrów. Silniej wiał też wiatr – do 75 km/h.

Marek Tanaszkiewicz z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mówił, że uważać powinni również żeglarze na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

– Przez pierwszą „burzową falą” będzie jedynie ostrzeżenie, a kolejne wyładowania będą silniejsze – zapowiada Marek Tanaszkiewicz 

00:00 / 00:00

Burze nad Warmią i Mazurami szalały do około godziny 2 w nocy.

10 jednostek straży pożarnej brało udział w akcji ratowniczej w okolicach Morąga. W Bogaczewie trąba powietrzna zniszczyła budynki gospodarcze – mówi Tadeusz Sobierajski burmistrz Morąga. Dwa obiekty gospodarcze u rolnika zostały całkowicie zniszczone

Wir powietrza ominął Morąg i spowodował zniszczenia domków letniskowych o słabszej konstrukcji w Kretowinach.

Dwie jednostki straży pożarnej nadal pracują przy uprzątaniu zniszczeń w Bogaczewie. Straty spowodowane wichurą nie zostały jeszcze oszacowane.

Grad z Sętala k. Olsztyna. Fot. L. Tekielski

Około 200 interwencji mieli strażacy w związku z burzami, które przeszły nad regionem. Wichura przewróciła około 120 drzew, a strażacy pompowali wodę 30 razy. Najwięcej zdarzeń było w powiatach piskim, ostródzkim i elbląskim.

Grad padał w Kalistach w gminie Świątki. Fot. nadesłane przez słuchacza

Po gwałtownych opadach deszczu zamknięta dla ruchu została wczoraj (11 lipca) ul. Przemysłowa w Ełku. To część krajowej 65. Droga była nieprzejezdna od skrzyżowania z ul. Suwalską do skrzyżowania z ul. Żelazną, czyli na odcinku około 200 metrów.

Fot. nadesłana przez słuchacza ze Spręcowa

Woda zalała też m.in. ul. Portową w Tolkmicku. W powiecie elbląskim strażacy działali po burzy.in. w Pasłęku, natomiast w Stankowie i Bogaczewie porywisty wiatr zniszczył dwie stodoły i zerwał dachy z budynków gospodarczych i mieszkalnych.

Fot. nadesłana przez słuchacza z Bogaczewa k. Morąga

 

Fot. nadesłana przez słuchacza z Bidwit w gminie Małdyty

 

(kpias/kan/mkloda/dwojcie/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia i Mazury, burza, grad
Warmia i Mazury gotowe na światowe Dni Modzieży

W urzędzie wojewódzkim w Olsztynie odbyło się posiedzenie zespołu doradczego wojewody warmińsko-mazurskiego ds. zabezpieczenia pobytu uczestników Światowych Dni Młodzieży 2016. Wicewojewoda Sławomir Sadowski poinformował, że główny...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV