Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Butelki, sprzęt AGD i meble. Leśnicy wywieźli z lasów prawie 8 tysięcy metrów sześciennych śmieci

Fot. Łukasz Węglewski

 Blisko 8 tysięcy metrów sześciennych odpadów, które wyrzucono nielegalnie do lasu, uprzątnęli w minionym roku leśnicy z terenów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Jak wyliczyli, taka ilość wypełniłaby 85 naczep od TIR-ów.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak poinformował, że według niepełnych jeszcze danych w 2018 r. zebrano i wywieziono z lasów na tym terenie około osiem tysięcy metrów sześciennych śmieci.

To jakby rozładować w jednym miejscu 85 naczep od TIR-ów

– zauważył.

Na sprzątnięcie takiej ilości odpadów przeznaczono ponad 1,4 mln zł. Według leśników, niewykluczone jednak, że ostateczna kwota będzie jeszcze wyższa.

Zdaniem Pietrzaka, podobne ilości śmieci wywożone są co roku z terenu RDLP w Olsztynie, która obejmuje lasy o powierzchni około 700 tysięcy hektarów w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województwa mazowieckiego i pomorskiego. Jak dodał, taka sytuacja zmusza Lasy Państwowe do ciągłych działań edukacyjnych i prewencyjnych.

Do lasu – zamiast na legalne wysypiska – trafiają głównie tzw. odpady użytkowe, począwszy od opakowań i butelek, a skończywszy na sprzęcie AGD i meblach. Szczególnie zaśmiecone bywają miejsca w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych.

Za bezprawne wyrzucenie śmieci do lasu grożą mandaty karne. Np. w ostatnich dniach strażnicy leśni z Nadleśnictwa Zaporowo ustalili i odnaleźli sprawcę wywiezienia do tamtejszego lasu „pozostałości po remoncie”. Mieszkaniec gminy Młynary, który tłumaczył, że pozbył się w ten sposób śmieci, bo „nie wie, co mu strzeliło do głowy”, został ukarany za swój czyn 500-złotowym mandatem.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, śmieci, Adam Pietrzak
Olsztyński ZGOK podniósł cenę za odbiór śmieci

Mieszkańcy 37 miast i gmin centralnej części województwa zapłacą więcej za śmieci. Olsztyński ZGOK uzyskał wreszcie zgodę samorządów na podniesienie stawek w roku 2019. 31 grudnia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV