Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Był bohaterem Armii Krajowej i przykładem patriotyzmu. Gen. Nieczuj-Ostrowski został patronem elbląskiego Pułku Wsparcia

Fot. pwddwdpw.wp.mil.pl

Decyzją Ministra Obrony Narodowej, stacjonujący w Elblągu Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód otrzymał imię gen. bryg. Bolesława Michała Nieczuja-Ostrowskiego.

Był  bohaterem Armii Krajowej,  po wojnie przez wiele lat więziony i skazany na śmierć. Generał jest jedną z najbardziej znanych postaci związanych z Elblągiem, honorowym  obywatelem miasta.

Generał Bolesław Nieczuja – Ostrowski, pseudonim „Bolko” i „Tysiąc” za wojenne zasługi był wielokrotnie honorowany, u schyłku życia jego zasługi docenił także prezydent Lech Kaczyński i odznaczaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Po wojnie był przykładem patriotyzmu, niezwykłego oddania swoim towarzyszom broni, których wspierał przez lata – przypominają elbląski radny Marek Pruszak i generał rezerwy Ryszard Sorokosz. Generał jest upamiętniony dwiema tablicami, jego imię nosi park w centrum Elbląga .

Przypomnijmy, Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód rozpoczął funkcjonowanie na początku ubiegłego roku. Jego rolą jest zabezpieczenie funkcjonowania natowskiej Dywizji, która także stacjonuje w Elblągu.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Elbląg, żołnierze
Leonard Krasulski: Z przekopu Mierzei Wiślanej skorzysta nie tylko Elbląg. To będzie także „trzecie płuco” dla Gdańska

- Ziszcza się moje marzenie o budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - powiedział w Porannych pytaniach poseł Prawa i Sprawiedliwości, Leonard Krasulski. Krajowa Izba Odwoławcza...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV