Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK. W Olsztynie uczczono 66. rocznicę śmierci generała Augusta Fieldorfa „Nila”

66. rocznica śmierci generała Augusta Fieldorfa „Nila”. Fot. K.Olszewski

66 lat temu, 24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie powieszono generała Augusta Fiedorfa „Nila”.

Był bojownikiem o niepodległość Polski, generałem brygady Wojska Polskiego, organizatorem i dowódcą Kedywu Armii Krajowej, a także zastępcą Komendanta Głównego AK, jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

W Olsztynie przy pomniku Armii Krajowej, na skwerze imienia generała Augusta Fieldorfa „Nila”, zebrali się przedstawiciele Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Komitetu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości i Akcji Katolickiej.

66 lat temu gen Fieldorf został skazany przez komunistyczne władze na śmierć przez powieszenie

– mówił Radosław Nojman z Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Podczas uroczystości uczczono wszystkich żołnierzy niezłomnych, skazanych na zapomnienie przez władze komunistyczne. Ich święto przypada 1 marca. Szef olsztyńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit przekonywał, że ważna jest pamięć o bojownikach, którzy walczyli wolność Polski.

00:00 / 00:00

Miejsce pochówku generała przez wiele lat pozostawało nieznane. W 2009 roku pojawiły się informacje, że pracownikom IPN udało się ustalić lokalizację grobu. Ciało Augusta Fieldorfa „Nila” spoczywa prawdopodobnie na tzw. Łączce na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim. Pamiątki po generale znajdują się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Fot. archiwum RO

Autor: IAR/K.Kantor
Redakcja: B.Świerkowsk-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, żołnierz, AK, Armia Krajowa, podziemie, August Fiedorf "Nila"
Znane są wstępne wyniki sekcji zwłok poszukiwanego od Sylwestra 19-latka

Przeprowadzona dziś sekcja pokazała, że do śmierci Radosława Zalewskiego nie przyczyniły się osoby trzecie. Mieszkaniec podostrowskiej wsi razem z kolegą przyjechał do Olsztyna na Sylwestra. Przed...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV