Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Byli jednym z najpotężniejszych pruskich plemion. Na wystawie w Elblągu można poznać dzieje Jaćwingów

Dzieje pruskiego plemienia Jaćwingów

Wystawę „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy” można oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Zgromadzono na niej ponad 140 zabytków z X-XIII wieku, pochodzących z wykopalisk archeologicznych.

Jak poinformował Grzegorz Stasiełowicz z elbląskiego muzeum, wystawa będzie dostępna do połowy stycznia przyszłego roku w budynku dawnego Gimnazjum.

Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz z informacjami o dziejach bałtyjskiego plemienia Jaćwingów. Główną część ekspozycji stanowią gabloty z ponad 140 zabytkami archeologicznymi, głównie bronią i innymi elementami wyposażenia wojowników, które potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu. Są też przedmioty codziennego użytku, różnego rodzaju ozdoby, a także ostrogi czy elementy rzędu końskiego.

Jaćwingowie byli świetnymi jeźdźcami i na tym polegała ich siła. Stąd oporządzenie końskie było naprawdę dobrej jakości

– przypomniał muzealnik Grzegorz Stasiełowicz.

Część eksponatów pochodzi z badań archeologicznych w Szurpiłach na Suwalszczyźnie i Skomacku Wielkim w powiecie ełckim. Pierwsze z tych miejsc było dawną siedzibę wodza Sjurpy, nazwa drugiego wywodzi się od wodza Skomanda.

Jaćwingowie, uważani za jedno z najpotężniejszych plemion pruskich, zamieszkiwali do czasu podboju przez Zakon Krzyżacki historyczną krainę Jaćwieży, której zachodnią granicę stanowiły Wielkie Jeziora Mazurskie, wschodnią – rzeka Niemen, na południu – dorzecze Biebrzy i Supraśli, a na północy – środkowy bieg rzeki Szeszupy.

Według historyków, jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów, zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Jednak klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terytorium doprowadziły do zapomnienia o tym walecznym plemieniu.

Pokazane na wystawie eksponaty pochodzą z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, a także z Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Rekonstrukcja grodu Jaćwingów w Szurpilach

Juchy – głaz ofiarny Jaćwingów

Wisztyniec – monument kultowy Jaćwingów

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, wystawa, rekonstrukcja, gród, pruskie plemię, Jaćwingowie, ekspozycja, plemię
W Elblągu wracają popularne wycieczki z przewodnikiem. „Zachowując środki bezpieczeństwa można ruszać w miasto”

W Elblągu wraca „Sobota z przewodnikiem”. To już dziesiąta edycja miejskich, pieszych wycieczek organizowanych przez PTTK. Z powodu pandemii istniało poważne zagrożenie, że cieszących się ogromnym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV