Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Było jak było

Próbowałem policzyć ile Rewii książek pojawiło się na antenie. Pierwsza została nadana chyba w 1990 roku, a więc ponad 22 lata temu. Rocznie ukazuje się ich ok. 45. Wszystko wskazuje na to, że w 2013 roku pojawi się jej tysięczne wydanie. Dalibóg, nie wiem kiedy. Nigdy nie przypuszczałem, że prosty program o książkach przetrwa przeszło dwie dekady. I że będzie mi się chciało.

Pierwsze Rewie wyglądały zupełnie inaczej. Najważniejsza była lista bestsellerów, opracowywana według danych olsztyńskich księgarń. Opracowywaliśmy ją co tydzień, prezentowaliśmy od miejsca dziesiątego. Pozycja pierwsza była specjalnie odżinglowana i omawiania odrębnie. Ponadto omawialiśmy jeszcze dwa, trzy tytuły. No i wszystkie publikacje miejscowe. Dzisiejsze Laury i bęcki są echem tamtej listy bestsellerów Radia Olsztyn. Z Rewią współpracowało wielu dziennikarzy. Jacek Hopfer, Marek Koter, Rysiek Langowski, Andrzej Śleszyński. Upodobania czytelników sondowały Magda Śleszyńska (wtedy Nowak) i Agnieszka Piotrowska. Audycja ukazywała się najpierw w piątek (chyba jako część Prostych pytań, który był wieczorem quizów, zagadek, poszukiwań). Następnie w środy i w soboty, by wreszcie znaleźć swe miejsce we wtorek po dwudziestej.

Mało kto pamięta, że przez rok Rewia książek miała swoje wydanie ogólnopolskie. Była nadawana w krótszej, dziesięciominutowej wersji, w programie II Polskiego Radia, a więc w otoczeniu klasyki literackiej i muzycznej. Było to możliwe dzięki wsparciu Książnicy Polskiej i jej szefa Jurka Okuniewskiego. W ogóle Rewia książek miała szczęście do księgarzy. Wspierali mnie Jurek Okuniewski, Romek Szumiłło, Maria Skrodzka, Stefan Zielski. Także dzięki nim taki wybryk radiowy jak audycja o książkach mógł przetrwać najtrudniejsze lata i oferować współpracownikom honoraria o jakich dziennikarze z innych rozgłośni nawet marzyć nie mogli. Gdzie indziej księgarnie padały, Domy Książki znikały, a w Olsztynie tzw. okres transformacji przetrwały chyba wszystkie księgarnie. A Dom Książki przekształcił się w Książnicę Polską, jedną z najlepszych firm księgarskich w Polsce.

 

Więcej w książka
Pokrewieństwo księgozbiorów

Rewia książek jest programem dla tych, którzy wierzą w braterstwo księgozbiorów. Ilekroć jestem u kogoś, rozglądam się za książkami. Patrzę co ma w bibliotece, co eksponuje...

Zamknij
RadioOlsztynTV