Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego spotkał się ze studentami UWM

Wizyta Hansa-Gerta Pötteringa w Olsztynie. Fot. Ł. Sadlak

W Olsztynie gości doktor honoris causa UWM profesor Hans-Gert Pöttering.

Z okazji polskiego wydania wspomnień Hansa-Gerta Poetteringa pt. „Na szczęście jesteśmy zjednoczeni. Moja europejska droga” w Starej Kotłowni zorganizowano spotkanie ze studentami.

Zagrożenie idei i jedności europejskiej m.in. przez nacjonalizmy, konieczność prowadzenia wspólnej polityki migracyjnej, polityki bezpieczeństwa i obrony w kontekście zagrożeń ze strony Rosji oraz ze strony islamskich fundamentalistów oraz komentarz do ostatnich wypowiedzi Donalda Trumpa na  temat jedności europejskiej – te tematy zdominowały spotkanie Hansa Gerta Pöttering ze studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Polityka to nie tylko biznes, to również wartości i oczekuję, że nowy prezydent będzie je respektował

– mówił niemiecki polityk. Mogę mieć tylko nadzieję – dodał, – że dzięki swoim doradcom wiedza nowego prezydenta o Europie i świecie będzie lepsza. My, jako Unia Europejska chcemy z prezydentem Stanów Zjednoczonych współpracować, ale on również musi być gotowy do tej współpracy.

Urodzony w 1945 roku Hans-Gert Pöttering jest członkiem Parlamentu Europejskiego i jedynym posłem nieprzerwanie od pierwszych bezpośrednich wyborów w 1979 roku. Piastował stanowiska kierownicze, był przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Dorastający w Bersenbrück w Dolnej Saksonii polityk w swojej autobiografii przypomina początki prac parlamentarnych. Opisuje reakcje posłów na upadek komunizmu i zjednoczenie Niemiec oraz wydarzenia, które zmieniły europejską politykę. Jako lider Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering uczestniczył w rozszerzeniu Unii Europejskiej na kraje północy, południa i wschodu, a także rozwoju instytucji europejskich poprzez traktaty z Maastricht, Amsterdamu, Nicei i Lizbony. Z inicjatywy Pötteringa w Parlamencie Europejskim w Brukseli powstał Dom Historii Europejskiej. Hans-Gert Pöttering jest obecnie przewodniczącym Fundacji Konrada Adenauera.

Profesor Arkadiusz Żukowski i profesor Hans-Gert Pöttering. Fot. Ł. Sadlak

Hans-Gert Pöttering spotkał się ze studentami UWM. Fot. Ł. Sadlak

Hans-Gert Pöttering spotkał się ze studentami UWM. Fot. Ł. Sadlak

Hans-Gert Pöttering spotkał się ze studentami UWM. Fot. Ł. Sadlak

Wizyta Hansa-Gerta Pötteringa w Olsztynie. Fot. Ł. Sadlak

(news/bsc/ak/as)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w profesor, UWM, Unia Europejska, doktor honoris causa
Miało być przełomowe odkrycie, a jest akt oskarżenia

Olsztyńska prokuratura oskarża dwóch naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Sprawa dotyczy badań nad rozmnażaniem ryb. W 2011 roku naukowcy z UWM poinformowali o odkryciu sposobu rozmnożenia węgorza...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV