Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cała Polska świętuje 25 lat wolności

Msza święta za Polskę, przemówienia prezydentów na Placu Zamkowym i posiedzenie Zgromadzenia Narodowego – to tylko niektóre punkty centralnych obchodów 25. rocznicy pierwszych w powojennej Polsce częściowo wolnych wyborów.

Gościem specjalnym warszawskich uroczystości 25-lecia polskiej wolności jest prezydent USA Barack Obama. Amerykański przywódca od wczoraj jest w Warszawie, gdzie spotyka się z polskimi władzami.

Wybory 4 czerwca 1989 roku były wydarzeniem epokowym – uważa historyk profesor Jerzy Eisler. Były to pierwsze w powojennej historii kraju, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich „Solidarność”, kierowana przez Lecha Wałęsę. Opozycja zdobyła 99 miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę, na jaką wcześniej zgodziły się władze. Komuniści ponieśli druzgocącą klęskę.

Polska po wyborach czerwcowych weszła na drogę demokracji. Pod koniec grudnia 1989 roku Sejm przyjął pakiet ustaw ministra finansów Leszka Balcerowicza, a także przywrócił przedwojenną nazwę i godło kraju. 29 stycznia 1990 roku rozwiązała się PZPR. Zaczął się trudny czas reformowania wszystkich obszarów życia w Rzeczpospolitej – budowy gospodarki rynkowej, państwa prawa, wolności słowa i aktywności społecznej.

Rocznica wyborów 1989 roku

W Olsztynie, z okazji 25. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce, odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta. Rozpocznie się o godzinie 13:00. Zaplanowano m.in. uroczysty wykład Zenona Złakowskiego, posła sejmu kontraktowego wybranego z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

To zwycięstwo, wprawdzie koncesjonowane, ale jednak było jednoznaczne – tak związany z Radiem Olsztyn dziennikarz Zenon Złakowski komentuje wybory sprzed ćwierć wieku. Z ramienia Komitetu Obywatelskiego wszedł wówczas do Sejmu. Zenon Złakowski podkreśla, że patrzył na tamte wydarzenia dość optymistycznie.

00:00 / 00:00

Hasło zachęcające do wzięcia udziału w wyborach

Jednak po 25 latach, optymizm Zenona Złakowskiego – jak sam mówi – jest mocno stonowany.

00:00 / 00:00

Podczas uroczystej sesji w ratuszu Rada Miasta Olsztyna przyjmie też okolicznościowe stanowisko. Sesji towarzyszyć będzie wystawa ze zbiorów Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Mieszkańcy Olsztyna będą mogli uczcić historyczne wybory podczas Nocy Wolności, która odbędzie się w sobotę 14 czerwca.

W Olecku rocznicowe uroczystości rozpocznie o godzinie 16:00 msza święta w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Potem pod pomnikami Jana Pawła II i Wdzięczności złożone zostaną kwiaty. O 17:15 w sali kina Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku rozpocznie się uroczyste spotkanie, podczas którego wystąpią burmistrz Olecka i zaproszeni goście. Będzie też część artystyczna a w holu kina wernisaż wystawy historycznej.

W Elblągu
o tym, jak zmieniła się Polska po 1989 roku będą rozmawiać publicyści i goście Letnich Ogrodów Polityki. Co stało się z kulturą, obyczajowością, przestrzenią i architekturą, a także o tym, jak zmieniała się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza przestępczość. To będą rozmowy na najwyższym poziomie – zapewnia Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.
Ogrody Polityki będą czynne do soboty. Towarzyszyć im będą wydarzenia artystyczne – teatralne i muzyczne. Dziś i w sobotę na elbląskim Starym Mieście, Gdański Teatr Snów wystawi spektakle „Pielgrzymkę” i „Ulro”, a w piątek na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej wystąpi Teatr Formy z Wrocławia ze spektaklem „Kucharz na ostro”. Wystąpią także zespoły: Waglewski, Fisz i Emade, Pablopavo i Ludziki, Elbląska Orkiestra Kameralna razem z TWOGether Duo i Marcinem Maseckim oraz Jacek Kleyff.

Pisz. Z okazji 25. rocznicy wyborów czerwcowych, Muzeum Ziemi Piskiej i Klub Lokalnych Inicjatyw Oświatowych organizują pokaz filmu dokumentalnego, prelekcje i dyskusję pod wspólnym hasłem „4 czerwca 1989 – Interpretacje”. Spotkanie rozpocznie się o 19:00 w Muzeum Ziemi Piskiej. Część uczestników tego spotkania będzie gośćmi audycji „Porozmawiajmy” w Radiu Olsztyn o godzinie 16:15.

(wch/gol/mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, wolne wybory, wolność, 4 czerwca
Józef Lubieniecki: jestem dumny, że żyję w wolnej, bezpiecznej Polsce

Nie wszyscy i nie od początku wierzyli w sukces w wyborach 4 czerwca 1989 roku - mówił w Porannych Pytaniach mecenas Józef Lubieniecki, który 25 lat...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV