Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cały Olsztyn czuje bluesa

Olsztyńskie Noce Bluesowe. Fot. Monika Szczygło, archiwum

30 lat temu w olsztyńskim amfiteatrze po raz pierwszy zorganizowano olsztyńskie noce bluesowe.

Wystąpiły wtedy dwie gwiazdy ze Stanów Zjednoczonych: Louisiana Red i Champion Jack Dupree. Mieszkali w Niemczech Zachodnich, więc stosunkowo łatwe było zaproszenie ich do Olsztyna. Olsztyn przeżył wtedy najazd młodzieży, bo festiwal był swego rodzaju „wentylem bezpieczeństwa”.

Potem impreza miała kilkuletnią przerwę ale powróciła. W tym roku międzynarodowy festiwal bluesowy odbywa się w Olsztynie już po raz 23. Organizatorzy nie narzekają na frekwencję, a na scenie występują prawdziwe gwiazdy.

Bluesa próbował poczuć Leszek Tekielski:

00:00 / 00:00

Gwiazdą piątkowego wieczoru jest Diunna Greenleaf i jej zespół Blue Mercy. Amerykanka przyjechała do Olsztyna z Texasu. Z kobietą, która na dobre trafiła do męskiego świata bluesa rozmawiał Marek Lewiński. W tym roku artystka otrzymała nagrodę Blues Music Awards w kategorii Tradycyjnego Bluesa Żeńskiego.

Posłuchaj rozmowy z Diunną Greenleaf

00:00 / 00:00

Marek Lewiński z płytą Diunny Greenleaf. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Mud Morganfield, fot. facebook artysty

Innym zagranicznym artystą, który wystąpi na deskach olsztyńskiego amfiteatru będzie bluesman Mud Morganfield. To syn legendarnego Muddiego Watersa, który jest uznawany za ojca chicagowskiego bluesa. Z artystą, który jest spadkobiercą tego sukcesu rozmawiał Marek Lewiński.

Posłuchaj rozmowy z Mudem Morganfieldem

00:00 / 00:00

Olsztyńskie Noce Bluesowe potrwają do soboty. (tek/lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzyka, blues
Stodoła Kultury w Dobrym Mieście zaprasza na Dżeztiwal

W Dobrym Mieście rozpoczyna się 7. edycja imprezy muzyczno-kabaretowej "Dżeztiwal" . W oryginalnej przestrzeni, jedynej na Warmii i Mazurach Stodoły Kultury wystąpią znani artyści. Dziś będą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV