Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

CBA chce odwołania burmistrza Olecka

Centralne Biuro Antykorupcyjne wzywa do wygaszenia mandatu burmistrza Olecka Wacława Olszewskiego.

CBA wzywa do wygaszenia mandatu burmistrza Olecka. Fot. Ł. Węglewski

Według CBA burmistrz łamie przepisy o zakazie prowadzenia przez samorządowców działalności gospodarczej, bo jest prezesem Koła Łowieckiego Sarna.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Fot. Łukasz Węglewski

Sam burmistrz Wacław Olszewski odpowiada, że nie złamał prawa, bo koło działalności nie prowadzi. Twierdzi również, że CBA zajmował się sprawą już w ubiegłym roku, przed wyborami samorządowymi, wtedy jednak nie dopatrzyło się nieprawidłowości, co – jak przekonuje – utwierdziło go w przekonaniu, że może łączyć te dwie funkcje.

Tu pojawia się spora rozbieżność. CBA twierdzi, że kontrolowało burmistrza tylko raz, w bieżącym roku, i jednoznacznie stwierdziło złamanie prawa. Teraz CBA wysłało jednak do Rady Miasta wezwanie do wygaszenia mandatu burmistrza.

Karol Sobczak, przewodniczący Rady Miasta Olecka

Projekt uchwały odwołującej włodarza zostanie przygotowany i będzie poddany pod głosowanie 27 listopada. Podejrzewam jednak, że rada nie odwoła burmistrza.

Urząd Miasta w Olecku. Fot. Łukasz Węglewski

W takim wypadku sprawa trafi do wojewody warmińsko-mazurskiego. Wojewoda raz jeszcze wezwie radnych do odwołania burmistrza, da im na to miesiąc. Jeśli znów nie podejmą decyzji, wojewoda wyda tzw. zarządzenie zastępcze o odwołaniu. I stanie się to niemal automatycznie.

Edyta Wrotek, rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego

Urząd nie będzie rozpatrywał sprawy merytorycznie, oprzemy się na zawiadomieniu od CBA. Jeśli więc radni nie odwołają burmistrza, zarządzenie zastępcze o jego odwołaniu na pewno zostanie wydane.

Od zarządzenia wojewody burmistrzowi Olecka będzie przysługiwało odwołanie do sądu administracyjnego. Burmistrz już zapowiedział, że takie odwołanie złoży.

Olecko. Fot. Łukasz Węglewski

 

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w CBA, odwołanie, mandat, OLecko, burmistrz Olecka
Czy pociąg Ełk – Olecko powróci?

Mieszkańcy chcą powrotu na tory pociągu z Olecka do Ełku. Ostatni skład odjechał 31 grudnia 2012 r. Przewozy Regionalne zlikwidowały połączenie, bo było nierentowne. Syn Małgorzaty...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV