Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

CBA zakończyło kontrolę funduszy unijnych w urzędach marszałkowskich. Do prokuratury trafiło zawiadomienie ws. urzędu w Olsztynie [SPROSTOWANIE]

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Fot. Łukasz Sadlak

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę urzędów marszałkowskich, dotyczącą projektów samorządów wojewódzkich prowadzonych z funduszy unijnych. Skontrolowano 98 projektów wartych ponad 4,3 mld zł.

W wyniku kontroli zakwestionowano dotacje na nie mniej niż 18 mln zł i udaremniono próby uzyskania kolejnych na przynajmniej 26 mln zł.

Jeszcze w trakcie kontroli do prokuratury trafiło osiem zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, wynikających z jej ustaleń dotyczących urzędów marszałkowskich woj. lubelskiego (cztery), wielkopolskiego (dwa), małopolskiego i świętokrzyskiego.

Po zakończeniu działań kontrolnych skierowano do prokuratury kolejnych osiem zawiadomień dotyczących urzędów woj. podlaskiego (dwa), świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. W jednym przypadku po zapoznaniu się z wynikami kontroli zawiadomienie do prokuratury skierował małopolski urząd marszałkowski.

W kilku przypadkach CBA wykazała, że udzielane dotacje niemal w całości stanowiły wyłudzenie. Biuro ustaliło np., że faktycznie żaden z kilkudziesięciu przedsiębiorców dzierżawiących powierzchnie biurowe na preferencyjnych warunkach w inkubatorach przedsiębiorczości nie prowadził działalności innowacyjnej, co było warunkiem uzyskania dotacji unijnej.

Biuro analizowało m.in. projekty z regionalnych programów operacyjnych na lata 2007-13 i te przedsięwzięcia, w których zarówno udzielającym wsparcia finansowego z funduszy unijnych, jak i jego odbiorcą był urząd marszałkowski – województwo.

Szczególnie narażone na niegospodarność i nierzetelne prowadzenie są te projekty, w których urząd marszałkowski jest zarówno dofinansowującym i odbiorcą – wynika z ustaleń kontroli CBA. Kontrolerzy rekomendują odejście takich procedur dopuszczających możliwości udzielania i korzystania ze wsparcia finansowego przez te same instytucje, bez jakiejkolwiek zewnętrznej niezależnej kontroli.

Powyższy artykuł został sprostowany przez Polską Agencję Prasową. Kliknij aby zobaczyć treść sprostowania. 

autor: Aleksander Główczewski/PAP
Redakcja: A.Socha

Więcej w CBA, środki unijne
Jerzy Szmit pozwie jeden z tabloidów. Chce sprostowania kłamliwych informacji

O swojej decyzji były wiceminister infrastruktury i budownictwa poinformował na zwołanej w Olsztynie konferencji prasowej. Jerzy Szmit złoży w sądzie pozew o ochronę dóbr osobistych To...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV