Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

CBOS: Największymi optymistami zwolennicy PiS i Kukiz’15, gorsze nastroje wśród wyborców PSL, PO i Wiosny

Największymi optymistami są zwolennicy PiS, a także Kukiz’15. Najgorsze nastroje panują wśród zdeklarowanych wyborców PSL, PO i Wiosny – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z  przeprowadzonych badań wynika także, że nastroje ogółu społeczeństwa są dziś najlepsze od 1996 r.

CBOS w badaniu opublikowanym w sierpniu porównał nastroje elektoratów partii cieszących się największym poparciem społecznym. W analizach uwzględniono osoby zamierzające głosować, ale też niezdecydowane kogo poprzeć oraz niegłosujące.

Centrum zadało respondentom pytania mierzące ich nastroje społeczne, w tym ich oceny i prognozy ogólnej sytuacji w kraju, sytuacji gospodarczej, politycznej, sytuacji w zakładzie pracy oraz poziomu życia rodziny.

„Zdecydowanie największymi optymistami są zwolennicy rządzącej partii. Wyraźnie lepiej niż pozostałe elektoraty postrzegają sytuację w kraju zwolennicy Kukiz’15. Najgorsze nastroje panują wśród zdeklarowanych wyborców PSL, PO i Wiosny” – ocenili badacze CBOS.

W przypadku elektoratów tych ostatnich ugrupowań – jak wynika z badania – poziom pesymizmu jest istotnie większy niż wśród niezdecydowanych, na kogo głosować oraz biernych politycznie – niezamierzających uczestniczyć w wyborach parlamentarnych.

Wskaźnik optymizmu – mierzony na skali od 0 (maksymalny optymizm) do 2 (maksymalny pesymizm) – wyniósł dla elektoratu PiS 0,50, a dla elektoratu Kukiz’15 – 0,75. W przypadku elektoratu KORWiN jest to 0,90; Wiosny – 0,97; PO – 1,03; a PSL – 1,04. Wynik dla niezdecydowanych na kogo głosować wyniósł 0,84, a dla niezamierzających głosować 0,86.

Jednocześnie badacze skonkludowali, że wśród ogółu badanych, sumaryczny wskaźnik optymizmu–pesymizmu wyniósł 0,78 i „był znacząco niższy nie tylko niż cztery lata temu (0,97), ale także we wszystkich uwzględnionych w badaniu okresach poczynając od roku 1996”.

„Oznacza to, że nastroje społeczne są obecnie wyraźnie lepsze niż rejestrowane w latach dziewięćdziesiątych i na początku minionej dekady, a także istotnie lepsze niż notowane przed pięcioma i dziewięcioma laty. Wzrost optymizmu wynika przed wszystkim z poprawy opinii o stanie gospodarki oraz polepszenia ocen poziomu życia. Poprawa dotyczy jednak wszystkich aspektów ocen i prognoz” – napisano w podsumowaniu badania.

Dane pochodzą z dwóch badań „Aktualne problemy i wydarzenia” (348 i 349) przeprowadzonych metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI), na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski. Badanie 348 zrealizowano w dniach 16–23 maja 2019 r. na próbie liczącej 1138 osób, badanie 349 – w dniach 6–13 czerwca 2019 r. na próbie 1115 osób.(PAP)

Autor: Krzysztof Kowalczyk

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, sondaż, optymizm, CBOS
Krótsze kolejki na usunięcie zaćmy i badania tomografem. Placówki medyczne otrzymały dofinansowanie z NFZ

Bez kolejki do usunięcia zaćmy? Ostatnie statystyki pokazują, że to możliwe. Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje te zabiegi bezlimitowo. - W naszym województwie kolejki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV