Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

CBOS: Polacy czują się coraz bezpieczniej na drogach. Nadal zagrożenie odczuwają piesi i rowerzyści

fot. fotolia.com

 

W ostatnich dziesięciu latach wzrósł odsetek Polaków, którzy czują się bezpiecznie na drogach – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Wśród respondentów najwięcej obaw mają piesi i rowerzyści.

Autorzy sondażu porównali wyniki badań przeprowadzonych w 2007 r. z wynikami sondażu przeprowadzonego na początku wakacji, pomiędzy 29 czerwca a 6 lipca, na grupie reprezentatywnej liczącej 977 osób.

Wynika z niego, że największy lęk przed wypadkiem drogowym odczuwają piesi chodzący poboczem dróg lub szos – blisko połowa z nich (45 proc.) zadeklarowała, że w takiej sytuacji nie ma poczucia bezpieczeństwa.

Uwzględniając poziom lęku przed wypadkiem drogowym można powiedzieć, że chodzenie po ulicach jest tak samo stresujące jak jazda na rowerze – niemal jedna piąta podróżujących w ten sposób odczuwa lęk przed wypadkiem drogowym

– podkreślają autorzy sondażu.

Jeśli chodzi o kierowców badanie pokazuje, że najbezpieczniej czują się

respondenci młodsi, lepiej wykształceni, lepiej oceniający własną sytuację materialną. Natomiast lęk przed wypadkiem podczas jazdy samochodem najczęściej odczuwają ankietowani niezadowoleni ze swojego położenia materialnego, najstarsi, z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.

Podczas badań analizowano też umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Obecnie dwie trzecie badanych – 67 proc. deklaruje, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy.

Z sondażu wynika, że częściej deklarując to badani lepiej wykształceni – np. w przypadku absolwentów wyższych uczelni – 81 proc., a wśród respondentów z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym mniej niż połowa – 46 proc.

Istotne znaczenie w tej kwestii odgrywa również wiek – posiadanie takich kwalifikacji częściej deklarują ankietowani młodsi niż starsi – 93 proc. w wieku 18–24 lata i 50 proc. w wieku 65 lat i więcej.

Źródło: PAP
Autor: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo, droga, pieszy
Związek Miast Polskich za starym sposobem finansowania dróg lokalnych

Potrzeba więcej pieniędzy na drogi i należy znaleźć dodatkowy sposób ich finansowania - przekonywał w Ełku podczas posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV