Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Celnicy zabrali przemytnikom 100 samochodów

Jeden z samochodów odebranych przemytnikom

Nawet nieduży przemyt może wystarczyć, by stracić samochód. W Gronowie celnicy zarekwirowali dwa auta którymi przewożono po kilkaset paczek papierosów z Rosji.

Dla celników przy decyzji o zajęciu auta liczy się jednak nie ilość przemycanych towarów, ale to gdzie są ukryte.

– Możemy zająć auto, jeśli są w nim jakieś przeróbki konstrukcyjne. Akurat w tych dwóch przypadkach papierosy były ukryte w bakach paliwa, w jednym skrytka była trudno dostępna, schowana pod zbiornikiem na gaz- tłumaczy podinspektor celny Marek Gronkiewicz, naczelnik wydziału zwalczania przestępczości w Izbie Celnej w Olsztynie.

Zarekwirowane przez celników samochody trafiają później na licytację. W takiej licytacji może wziąć udział każdy, niekiedy więc także przemytnicy próbują je odkupić i wykorzystać ponownie.

– Nie możemy im tego zabronić. Natomiast staramy się, by takie auta nie znikały nam z oczu. Mamy bardzo rozbudowany system informatyczny, w którym jest szereg danych na temat tych aut. Wiadomo, że samochód można zidentyfikować nie tylko po rejestracji – mówi Ryszard Chudy z Izby Celnej. Dlatego jeśli kupione na licytacji w izbie celnej auto podjedzie na przejście graniczne, jego kierowca może mieć pewność, że trafi na kontrolę szczegółową pod kątem przemytu. – I mieliśmy już dwa przypadki, gdy rekwirowane wcześniej samochody wracały na granicę i były rekwirowane ponownie – dodaje Ryszard Chudy. W tym roku celnicy z Warmii i Mazur zarekwirowali przemytnikom 100 samochodów.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

 

(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w auto, celnicy, celnik, samochód, przemytnik
Celnicy w Gronowie zatrzymali rekordową kontrabandę

To prawie 4,5 tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Rosjanin do odprawy zgłosił tylko paliwo. Celnikom powiedział, że nie pali, więc nie wiezie papierosów, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV