Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cerkiew w Braniewie zamknięta z powodu złego stanu technicznego

Cerkiew Św. Trójcy w trakcie remontu dachu, Fot. Łukasz Niemiec

Z powodu złego stanu technicznego nadzór budowlany zamknął cerkiew grekokatolicką w Braniewie. Aby pomóc w zdobyciu środków na remont świątyni we wszystkich cerkwiach regionu odbywa się w niedzielę zbiórka na ten cel.

Cerkiew grekokatolicka pw. Świętej Trójcy od 1992 roku użytkuje dawny, zbudowany w 1437 roku, kościół. Od tamtej pory własnymi siłami wyremontowaliśmy dach. Niestety, okazało się, że frontowa ściana jest w złym stanie technicznym z i tego powodu nadzór budowlany na początku listopada zamknął nam świątynię – przyznał w rozmowie z proboszcz grekokatolickiej parafii ks. Piotr Hudko. Dodał, że od kilku tygodni nabożeństwa odbywają się poza Braniewem, w leżącej ok. 10 km od miasta wsi Pędziszewo, gdzie nie wszyscy wierni są w stanie dotrzeć.

W ocenie ks. Hudko na remont świątyni (trzeba m.in. „spiąć” ściany specjalnymi ściskami, pouzupełniać ubytki w ścianach) potrzeba ok. 100 tys. zł. Licząca ok. 300 wiernych parafia nie jest w stanie ponieść takiego wydatku. Z tego powodu arcybiskup metropolita przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz zarządził na niedzielę zbiórkę w innych cerkwiach na ten cel. Stało się jak się stało, teraz trzeba zrobić wszystko, by cerkiew można było odtworzyć i w niej odprawiać nabożeństwa – mówił przed tygodniem do wiernych w Olsztynie abp Popowicz.

Ks. Hudko przyznał, że zwrócił się o dotację na remont cerkwi do ministerstwa kultury. W woj. warmińsko-mazurskim w wielu miejscowościach wierni obrządku wschodniego użytkują kościoły. Aby przystosować wnętrza do potrzeb liturgii wstawiane są m.in. ikonostasy. Wyjątkowa pod tym względem jest mieszcząca się w dawnym kościele cerkiew w Górowie Iławeckim, gdzie ikonostas namalował Jerzy Nowosielski. W miejscowościach, gdzie społeczność grekokatolików jest liczna, np. w Giżycku, czy Kruklankach, zbudowano nowe cerkwie nawiązujące stylem często do tych bieszczadzkich.

Żyjący na Warmii i Mazurach grekokatolicy to potomkowie ludzi przesiedlonych na te tereny w 1947 roku w ramach Akcji „Wisła”.

(PAP/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Braniewo
Porzuciła martwe dziecko. Teraz chce poddać się karze

Kobieta, która w ubiegłym roku porzuciła ciało noworodka na plaży w Starej Pasłęce, chce dobrowolnie poddać się karze. Taki wniosek trafił do sądu rejonowego w Braniewie....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV