Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Chcą zaopatrzyć uczniów w sprzęt do zdalnej nauki. Trwa akcja #poDARujkomputer

GovTech Polska i resort finansów prowadzą akcję „#poDARujkomputer”, której celem jest pozyskanie jak największej ilości niezbędnego sprzętu umożliwiającego uczniom korzystanie ze zdalnej nauki w czasie epidemii – informuje Ministerstwo Finansów.

MF zwraca uwagę, że nie wszystkie rodziny, zwłaszcza te wielodzietne, mogą pozwolić sobie na zakup sprzętu, który pozwoliłby uczestniczyć dzieciom w zajęciach online. Dlatego ministerstwo i działający w Kancelarii Premiera Program GovTech Polska uruchomiły program umożliwiający przedsiębiorcom przekazanie sprawnego sprzętu elektronicznego w formie darowizny dla placówek oświatowych, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów podatkowych. W takim przypadku obowiązuje bowiem 0 proc. stawka VAT.

Niedawno ułatwiliśmy firmom przekazywanie komputerów i tabletów dla uczniów poprzez objęcie darowizn 0 proc. VAT. Teraz chcemy, aby przekazywany przez nich sprzęt jak najszybciej trafił do uczniów. W ramach wspólnej inicjatywy Ministerstwa Finansów i GovTech Polska łączymy szkoły, które najpilniej potrzebują sprzętu elektronicznego z firmami, które chcą im go przekazać

– mówi cytowany w komunikacie wiceminister finansów oraz współtwórca programu GovTech Polska Jan Sarnowski.

W ramach akcji przedsiębiorcy przekazują sprzęt (zdolny do użytku i nie starszy niż 3 lata) placówkom oświatowym i nie naliczają z tego tytułu podatku od darowizny, ponieważ obowiązuje tu 0 proc. stawka VAT. Szkoły przekazują podarowany sprzęt najbardziej potrzebującym uczniom. Uczniowie otrzymują komputery i tablety, dzięki którym mogą w pełni korzystać z lekcji prowadzonych online oraz utrzymywać kontakt z kolegami i koleżankami.

MG informuje, że firmy, które chcą wspomóc potrzebujących uczniów wypełniają krótki kwestionariusz online dostępny pod linkiem: https://podarujkomputer0vat.webankieta.pl/.

W kolejnym kroku urzędnicy kontaktują się z przedsiębiorcami i łączą ich z konkretną placówką oświatową. Obie strony podpisują prostą umowę darowizny, a dzieci dostają niezbędny sprzęt.

Zdaniem pełnomocnika premiera ds. GovTech, dyrektorki Programu GovTech Polska Justyny Orłowskiej, inicjatywa „#poDARujkomputer” udowadnia, że zamknięcie szkół nie oznacza końca nauki.

Pozwoli zaopatrzyć w niezbędny sprzęt najbardziej potrzebujących uczniów, umożliwiając im aktywne uczestnictwo w nauczaniu i podtrzymywanie kontaktów z rówieśnikami, co jest kluczowo ważne w dobie epidemii. Jednocześnie, akcja pozwoli nam zmniejszyć wykluczenie cyfrowe i zapewnić równy dostęp do technologii już wśród najmłodszych użytkowników

– zaznacza Orłowska.

 

Autor: Marcin Musiał (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, uczniowie, komputer, Ministerstwo Finansów, nauka zdalna
Wykorzystali przetarg by oszukać szkołę. „Komputery nie spełniały unijnych norm, a dokumentacja została sfałszowana”

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej nie dopuścili do oszustwa, w wyniku którego jedna z placówek oświatowych działających na terenie Elbląga mogła stracić znaczną sumę pieniędzy....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV