Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Chcesz być zdrowy? Biegaj w maratonach!

Fot. Przemysław Getka

Choć bieg maratoński to ekstremalny wysiłek, warto się na niego zdecydować, nawet jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem. Według najnowszych badań start w tych zawodach może przynieść nam szereg korzyści zdrowotnych.

Początek roku to doskonały moment na zmianę stylu życia na zdrowszy. Chętnie przechodzimy wówczas na dietę, rezygnujemy z używek oraz decydujemy się na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Jednym z modnych wśród biegaczy celów treningowych jest udział w maratonie. Takich biegów jest w Polsce coraz więcej, organizuje je wiele miast, firm i instytucji.

Brytyjscy uczeni z Barts Health NHS Trust oraz University College London dowiedli, iż udział w maratonie jest doskonałym sposobem na poprawę stanu zdrowia i obniżenie ryzyka wystąpienia wielu groźnych schorzeń. Co więcej, aby dostrzec pozytywny wpływ tego rodzaju aktywności, nie musimy być doświadczonymi biegaczami. Start w zawodach przynosi bowiem zdrowotne korzyści także nowicjuszom. Badanie, którego wyniki opublikowano w „Journal of American College of Cardiology”, wykazało, że połączenie regularnych treningów przed maratonem i ukończenia zawodów pozytywnie wpłynęło na stan tętnic uczestników, obniżając wiek ich naczyń krwionośnych o cztery lata. Co ciekawe, największe korzyści odnotowano u starszych mężczyzn z podwyższonym ciśnieniem krwi oraz u osób, które biegły w wolnym tempie.

Choć niektórzy biegacze (zwłaszcza ci, którzy uprawiają ten sport od niedawna) mogą wątpić w swoje możliwości i uznać, że są za słabi na udział w maratonie, specjaliści przekonują, że warto spróbować. Najlepszym ku temu powodem są liczne korzyści zdrowotne, jakich może nam dostarczyć start w zawodach. Według najnowszych badań naukowych maratończycy skutecznie unikają bowiem ryzyka podwyższonego ciśnienia krwi czy sztywnienia tętnic.

Biorąc pod uwagę, że w styczniu wielu z nas rozpoczyna przygodę ze sportem, zalecanie pacjentom treningu ukierunkowanego na konkretny cel – jakim jest choćby maraton – to dobry pomysł na zmotywowanie ludzi do aktywności.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP LIfe

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie
Od czego zależy, czy pamiętamy swoje sny? Uczeni znaleźli odpowiedź

Marzenia senne dla Junga i Freuda stanowiły punkt wyjścia do analizy osobowości. Skąd się biorą i dlaczego zapamiętujemy tylko niektóre z nich? Specjaliści tłumaczą, że przyczyną...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV