Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Chcesz pomagać? Skorzystaj z aplikacji „Wsparcie dla szpitala”. Platforma łączy pomagających z potrzebującymi

Szyją maseczki, dostarczają za darmo posiłki – wielu Polaków w ostatnich dniach stara się wesprzeć personel medyczny. Aby usystematyzować i skoordynować tę oddolną pomoc naukowcy stworzyli darmową aplikację „Wsparcie dla szpitala”. Korzysta z niej już ponad 100 placówek.

Twórcy platformy to grupa informatyków i ekonomistów pracujących w ramach Wirtualnego Instytutu Kryzysowego (WIK), powstałego przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jak tłumaczy jeden z inicjatorów WIK dr Jakub Jasiczak, setki lokalnych inicjatyw m.in. szycia maseczek czy zbiórek artykułów zabezpieczających, świadczą o woli pomocy Polaków.

Często jednak ta pomoc ma charakter odruchu, nie zawsze trafia tam, gdzie trzeba, w dogodnym czasie i oczekiwanej ilości. Organizacja wsparcia pomimo zaangażowania lokalnych aktywistów stanowi dla szpitali dodatkowy wysiłek.

Aplikacja „Wsparcie dla szpitala” ma usystematyzować i skoordynować organizację tej oddolnej pomocy.

Z darmowego programu korzysta już ponad 111 polskich szpitali. Specjaliści apelują jednak, by przed szczytem zachorowań jak najwięcej szpitali z fali spontanicznego działania uczyniło sprawny, efektywny system stałego społecznego wsparcia. Potrzebne będą środki, sprzęt, wolontariusze (…). Platforma nie zastępuje strukturalnego wsparcia, jakie otrzymują szpitale od państwa. Ma tylko wspomóc w koordynacji rzeki pomocy i tysięcy oddolnych, lokalnych inicjatyw

– dodał Jakub Jasiczak.

Platforma łączy pomagających z potrzebującymi. Z jednej strony szpitale mogą zgłosić swoje potrzeby: od drobnych typu posiłki czy napoje dla pacjentów, po większe, typu maski, artykuły zabezpieczające dla personelu, wolontariuszy. Z drugiej strony, chętni do pomocy mogą zgłaszać możliwość wsparcia, odpowiadać na apele i oferować konkretną pomoc.

Strona internetowa przedsięwzięcia to https://www.wsparciedlaszpitala.pl/. Są tam też placówki z Warmii i Mazur. Można sprawdzić jakie są najpilniejsze potrzeby m.in. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie i Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie. Placówkom brakuje m.in. odzieży ochronnej, przyłbic, gogli, odzieży ochronnej, maseczek, czy rękawiczek jednorazowych.

Wirtualny Instytut Kryzysowy to otwarta platforma internetowa zrzeszająca kilkudziesięciu naukowców zajmujących się epidemiologią, ekonomią, zarządzaniem, informatyką, logistyką, psychologią, komunikowaniem; z ponad 30 polskich ośrodków akademickich. Jej celem jest

budowanie interdyscyplinarnego zespołu eksperckiego gotowego do pomocy merytorycznej administracji lokalnej i centralnej w działaniach związanych ze zwalczaniem przebiegu i skutków pandemii COVID-19 w Polsce (medycyna, prawo, gospodarka, technologia, społeczeństwo i inne).

Jak zapewnił Jakub Jasiczak, to oddolna inicjatywa, która nie ma charakteru komercyjnego, a wszyscy uczestnicy instytutu pracują społecznie.

Redakcja:B.Świerkowska-Chromy za PAP

Więcej w szpital, sprzęt medyczny, braki
Do Polski docierają pierwsze transporty z pomocą medyczną z Chin. Wszystkie środki ochronne trafią do szpitali

Od przyszłego tygodnia zostanie uruchomiony most powietrzny, którym do Polski trafiać będą materiały i sprzęt dla wszystkich służb walczących z koronawirusem - zapowiedział szef kancelarii premiera. ...

Zamknij
RadioOlsztynTV