Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Chiny sfinansują badania naukowców uniwersytetu w Olsztynie. Zwycięskie projekty dotyczą jonosfery i mleczarstwa

Fot. D.Grzymska

Dyplomaci z ambasady Chińskiej Republiki Ludowej odwiedzili Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i zapowiedzieli pomoc w realizacji wspólnych projektów naukowych.

Chodzi o pierwszy polsko-chiński konkurs, prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej, w którym aż dwa projekty naukowców z UWM-u otrzymały dofinansowanie. Podczas spotkania z dziennikarzami prorektor Jerzy Jaroszewski nie krył radości, tym bardziej, że konkurencja była bardzo duża.

00:00 / 00:00

Dyplomaci zwiedzili uczelnię i zadeklarowali wszelką potrzebną pomoc. Jiang Sudong, kanclerz ds. nauki z chińskiej ambasady podkreślał, że oba projekty naszych naukowców są bardzo doceniane w jego kraju.

Pierwszy projekt dotyczy mleczarstwa. Naukowcy z obu krajów zbadają m.in. współzależność pomiędzy spożyciem a oczekiwaniami konsumentów wobec prozdrowotnych produktów mleczarskich. W planach są badania jakości wybranych innowacyjnych produktów mleczarskich, a także badania dotyczące izolacji, utrwalenia i oceny właściwości bioaktywnych składników wyizolowanych z mleka. Kierownikiem projektu jest prof. Bogusław Staniewski, kierujący Katedrą Mleczarstwa i Zarządzania Jakością na Wydziale Nauki o Żywności.

Z kolei drugi projekt zatytułowany: Artemis poświęcony jest pracom nad modelowaniem jonosfery w czasie rzeczywistym dla rozwijających się satelitarnych systemów nawigacyjnych. Za projekt odpowiada prof. Andrzej Krankowski z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa a dokładnie z Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego.

Oba projekty wystartują jeszcze we wrześniu a współpraca naukowców z Polski i Chin potrwa kilka lat.

Fot. D.Grzymska

Fot. D.Grzymska

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, UWM, nauka, konkurs, Chiny, edukacja, badania, projekt, mleczarstwo
Geralt i Ciri a może Piast i Lech? Toruńscy naukowcy odkryli gwiazdę i planetę, teraz szukają dla nich nazw

Gwiazda i planeta odkryte przez zespół prof. Andrzeja Niedzielskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu czekają na nazwy. Finałowe propozycje, na które można głosować, przedstawiono podczas...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV