Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Chleb nie będzie kosztował 10 złotych za bochenek” – dementują specjaliści Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie

Agnieszka Sołtysiak i Rafał Sobolewski z Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Fot. A. Podbielska

Gośćmi Porannych pytań byli Agnieszka Sołtysiak i Rafał Sobolewski, specjaliści z warmińsko-mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Jeden ze związków rolniczych prognozuje duży wzrost cen. Jak mówi, jesienią cena chleba może wzrosnąć do 8-10 złotych, a mięso zdrożeć o niemal połowę. Zdaniem Agnieszki Sołtysiak prognozy te są przesadzone.

Jak podają szacunki żniwne z całego województwa warmińsko-mazurskiego w tym roku plony są mniejsze. Ziarno jest niższej jakości, ale nie przesadzajmy, że chleb będzie kosztował 10 złotych. Z pewnością będzie droższy, ale nie aż tyle.

Jak mówi Rafał Sobolewski na tegoroczne plony w regionie ma też wpływ susza. Pod koniec sierpnia poznamy skalę strat. Do dziś wpłynęły zgłoszenia do komisji z ponad 13 tysięcy gospodarstw. W 22 gminach już zakończono liczenie szkód.

W tej chwili trudno jest mówić o stratach. Cały czas są nowe zgłoszenia i komisje cały czas szacują straty. Pod koniec sierpnia będziemy znali pełną skalę zjawiska. W tej chwili mamy 13 tysięcy 189 gospodarstw objętych suszą. Szacunkowe straty wyniosą około 350 milionów złotych. Najgorsze straty odnotowano w Białej Piskiej i sześciu wschodnich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego.

Tegoroczne plony są niższe niż w ubiegłym roku i jest mniej ziarna wysokiej jakości.

Kolejnym problemem rolników jest afrykański pomór świń. Dziś rano Wojewódzka Inspekcja Weterynaryjna poinformowała o kolejnym, dziesiątym już ognisku ASF na Warmii i Mazurach. W zdecydowanej większości były to małe gospodarstwa. Tym razem pomór wykryto w gospodarstwie, w którym było prawie 1400 świń. Inspekcja likwiduje nie tylko zarażone zwierzęta, ale całe hodowle.Jak wyjaśnia Agnieszka Sołtysiak odnowienie pogłowia trzody chlewnej będzie trudne ponieważ są to tereny objęte już ASF-em

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wieś, rolnictwo, rolnicy, susza, uprawy
Gigantyczne straty z powodu suszy. Warmińsko-mazurskie wśród najbardziej poszkodowanych regionów

Ponad 1,2 mld zł strat wynoszą dotychczas oszacowane straty spowodowane tegoroczną suszą. Szkody odnotowano w 134,6 tys. gospodarstw, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wynosi 2,2 mln...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV