Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Chmura pyłu nad Olsztynem. Inspektorzy apelują aby zamknąć okna i pozostać w domu

Fot. Sebastian Marszał

Uwaga mieszkańcy Pieczewa i Jarot. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie zaleca zamknięcie okien. Powodem jest chmura pyłu, powstała na skutek pożaru odpadów w olsztyńskim ZGOK-u.

Inspektorat na bieżąco monitoruje stężenie pyłów. – Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia naszych mieszkańców. Zalecamy zamknąć okna i obniżyć aktywność fizyczną osób chorych i starszych – mówi Joanna Kazanowska, wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Według inspektorów w stacji monitoringowej przy ul. Puszkina w Olsztynie nie odnotowano skoku, ani zwiększonych stężeń zanieczyszczeń: tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłu zawieszonego PM 10 czy PM 2,5. Zauważono natomiast, że na sensorach w południowo-wschodniej części miasta podniesiony został poziom pyłu zawieszonego.

Pojawiły się też już pierwsze podejrzenia na temat przyczyny pożaru. – Odpady mają takie właściwości, że w momencie, gdy są składowane i zawilgocone to zachodzą w nich procesy fizyko-chemiczne, z którymi wiąże się wytwarzanie wysokiej temperatury. Nie chcę spekulować, ale to być może była przyczyna pożaru. Budynek jest chroniony i monitorowany dlatego osoby trzecie raczej nie mogły się przyczynić do tego zdarzenia – wyjaśnił Marek Bryszewski prezes zarządu ZGOK.

Przypomnijmy, że pożar wybuchł ok. 2 w nocy na placu z odpadami wielkogabarytowymi. W akcji uczestniczyło łącznie ok. 40 zastępów straży pożarnej.

Autorka: D.Grzymska

00:00 / 00:00

Chmura pyłu z godziny 8.30

Niewielka chmura pyłu z godz. 12 widoczna już tylko we wschodniej części miasta

 

Źródło: www.map.airly.eu/pl

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dym, smog, uwaga, pilne, pożar ZGOK
Pożar szeregowca przy ulicy Porcelanowej w Olsztynie. ZDJĘCIA

Przed południem palił się dach budynku przy ul. Porcelanowej w Olsztynie. Na miejscu pracowało 30 strażaków. Na szczęście strażacy szybko opanowali ogień, dzięki czemu płomienie nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV