Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Choinki to ich specjalność. Zobacz najnowsze dzieło bibliotekarzy Uniwersytetu Warmńsko-Mazurskiego

Choinka w bibliotece uniwersyteckiej w Olsztynie każdego roku jest inna i zawsze bardzo wyczekiwana. W tym roku nawiązuje  do zbliżającego się jubileuszu 20-lecia istnienia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Do wykonania unikatowego drzewka bibliotekarze wykorzystali „Wiadomości Uniwersyteckie” z ostatnich 20 lat. Choinka nawiązuje do powstania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jej stelaż składa się z 20 obręczy z drutu. Choinka ma 3,5 metra wysokości.

Jak mówi bibliotekarka Katarzyna Bikowska 1 czerwca 1999 roku powstał uniwersytet w Olsztynie i niedługo minie 20 tat od tej ważnej dla Olsztyna i uczelni daty.

Na choince historii UWM staraliśmy się odtworzyć 20 minionych lat.

Bibliotekarka Elżbieta Stawska podkreśla, że choinka nawiązuje do powstania uniwersytetu i pierwszej inauguracji w 1999 roku.

Korzystaliśmy z wydawnictwa „Wiadomości Uniwersyteckich” z ostatnich 20 lat oraz z albumów, które w tym czasie wydał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Są tam piękne zdjęcia, artykuły o wszystkich ważnych wydarzeniach.

Pierwsze, niecodzienne, drzewko powstało w Bibliotece Uniwersyteckiej w 2011 roku. Była to choinka z książek. Tak zaczęło się coroczne szaleństwo. Do tej pory bibliotekarze stworzyli drzewka m.in. z szuflad katalogowych, książek, kart katalogowych i fruwającą choinkę origami. Powstające na uniwersytecie w Olsztynie choinki zachwycają media i bibliotekarzy w całym kraju. W ubiegłym roku ich praca trafiła do papierowego wydania brytyjskiej gazety The Guardian

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej z Elżbietą Stawską i Katarzyną Bikowską

2018 – choinka historii UWM. Fot. Biblioteka Uniwersytecka

W Bibliotece Uniwersyteckiej była też choinka z szuflad katalogowych. Fot. archiwum RO

Choinka 2016 rok. Fot. Biblioteka Uniwersytecka UWM

Choinka 2017 rok. Fot. Biblioteka Uniwersytecka UWM

Choinka 2017 rok. Fot. Biblioteka Uniwersytecka UWM

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, UWM, uniwersytet, choinka, bibliotekarze, dekoracja, video
Olsztyński operator Michał Rytel-Przełomiec nagrodzony za zdjęcia do polsko-ukraińskiego filmu „Sztangista”

Polsko-ukraiński dokument "Sztangista" w reżyserii Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka wygrał tegoroczny XIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka. Obraz otrzymał Grand Prix i trzy inne nagrody, w tym za...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV