Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Chorwaci nauczą nas jak pomóc branży turystycznej

Polsko-chrowacka współpraca ma przynieść korzyści obu krajom. Fot. W. Jermakow

Chorwaci mają większe doświadczenie w agroturystyce, a my w wykorzystywaniu funduszy unijnych.

Współpraca będzie korzyścią dla jednych i drugich – mówią przedstawiciele warmińsko-mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, którzy rozpoczęli wizytę w Chorwacji. Do Splitu przylecieli urzędnicy z Warmii i Mazur, a także przedstawiciele województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

W czasie warsztatów i szkoleń dowiedzą się między innymi jak chorwackie prawo i lokalne rozwiązania pomagają branży turystycznej. To co warto przenieść do Polski to między innymi system kategoryzacji małych pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Chorwaci mają też duże doświadczenie w prowadzeniu rodzinnych gospodarstw wytwarzających lokalne produkty.

Od prawej Igor Hutnikiewicz – dyr. Departamentu Polityki Jakości Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie i Ante Sosic – zastępca żupana Żupanji Splitsko-Dalmatinskiej. Fot. W. Jermakow

Za kilka miesięcy z ich doświadczeń mają korzystać nauczyciele szkół gastronomicznych z Warmii i Mazur.

A czego Chorwaci mogą nauczyć się od nas?
Przede wszystkim chcą wiedzieć jak najlepiej wykorzystywać unijne fundusze. Kraj, który jest członkiem wspólnoty od lipca tego roku liczy na nasze doświadczenia i podpowiedzi. Lokalne władze i przedsiębiorcy nie ukrywają też, że ważna dla nich jest każda okazja do zareklamowania Chorwacji i przyciągnięcia turystów. Akurat Polaków do tego kraju przekonywać nie trzeba. Co roku pół miliona naszych rodaków wybiera wakacje w Chorwacji. Jest to kierunek popularniejszy niż Włochy czy Egipt. (wjer/bsc)

Polsko-chrowacka współpraca ma przynieść korzyści obu krajom. Fot. W. Jermakow

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w chorwacja, agroturystyka
Ambasador Chorwacji przyjacielem

Ambasador Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio otrzymał tytuł Przyjaciela Warmii i Mazur. Uroczystość obyła się na olsztyńskim zamku w trakcie specjalnej sesji sejmiku województwa. Statuetkę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV